Bretaňský ohař: Majestátní lovec s neodolatelným půvabem

Bretaňský Ohař

Bretaňský ohař je vynikající lovecký pes, původem ze severozápadního regionu Francie. Jeho půvabná a elegantní postava ho činí nejen skvělým společníkem, ale také neocenitelným pomocníkem při lovu drobné zvěře. Bretaňský ohař je inteligentní a vysoce aktivní pes, který vyžaduje dostatek pohybu a tréninku. Přestože jeho lovecké instinkty jsou velmi silné, je bretaňský ohař znám svou přátelskou a milou povahou, což ho činí oblíbeným domácím mazlíčkem i pro rodiny s dětmi. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat tímto krásným psem a jeho historií, charakteristikami a péči o něj.

Původ a historie bretaňského ohaře

Bretaňský ohař je pes, který pochází z Bretaně, francouzského regionu na západním pobřeží. Jeho původ lze vystopovat až do 19. století, kdy byl chován jako lovecký pes pro hledání divoké zvěře.

Bretaňský ohař je velmi aktivní a inteligentní pes, což bylo v minulosti klíčové pro jeho úspěšnost při lovu. V průběhu let se stal oblíbeným i mezi rodinami díky své přátelské povaze a schopnosti být loajálním společníkem.

Dnes je bretaňský ohař stále populárním psem nejen ve Francii, ale i v dalších částech světa. Ať už se jedná o lov nebo pouhého společníka, tento pes si dokáže najít cestu do srdce mnoha lidí díky svému charakteru a krásnému vzhledu.

Vzhled a charakteristika plemene

Bretaňský ohař je plemeno psa, které pochází z francouzského regionu Bretaně. Tento pes je střední velikosti s atletickou postavou a silnými končetinami, což mu umožňuje být rychlým a vytrvalým běžcem. Srst je krátká a jemná s různými barevnými kombinacemi, jako jsou oranžová, červená nebo hnědá.

Charakteristika bretaňského ohaře zahrnuje přátelskou povahu, inteligenci a oddanost své rodině. Tito psi jsou také velmi aktivní a potřebují hodně pohybu, což znamená dlouhé procházky, běhání či nějakou aktivitu, aby byli šťastní a zdraví. Bretaňští ohaři jsou velmi hlasití psi a rádi komunikují se svými majiteli.

Nakonec bychom mohli říci, že bretaňský ohař je vynikajícím společníkem pro ty, kteří hledají aktivního psa s přátelským charakterem. Jeho láska ke sportování a lovu vás udržuje fit a na cestách se stanete nedílnou součástí jeho života.

Využití bretaňského ohaře v praxi

Bretaňský ohař je vynikající lovecký pes, který se dokáže velmi dobře přizpůsobit různým terénům a podmínkám. Díky tomu ho můžeme využít jak při lovu drobné zvěře, tak i v honitbách s vyššími nároky na fyzickou kondici psa.

Tento pes má vynikající čich a je velmi inteligentní, což umožňuje jeho využití i jako služebního psa, například v pátrání po pohřešovaných osobách. Bretaňský ohař je také vhodný pro sportovní aktivity jako agility nebo canicross.

Vzhledem k jeho temperamentu a lovcovskému pudu si bretaňský ohař vyžaduje adekvátní cvičení a dostatek pohybu. Přestože je to aktivní pes, je přátelský a klidný ve společnosti své rodiny.

Díky svým schopnostem může být bretaňský ohař skvělým společníkem pro lovce i rodiny, které hledají psa vhodného k aktivnímu životnímu stylu.

Výcvik a výchova bretaňského ohaře

Výcvik a výchova bretaňského ohaře jsou klíčové pro zajištění harmonického soužití s tímto temperamentním psem. Bretaňský ohař je inteligentní, energický a společenský pes, který potřebuje dostatek fyzické aktivity i mentální stimulace. Jeho cvičení by mělo být pravidelné a strukturované, aby se zabránilo nežádoucím chování, jako je například destruktivita nebo agresivita.

Důležitou součástí výchovy bretaňského ohaře je socializace, která pomáhá psu naučit se vyrovnávat se s různými situacemi a lidmi. Je důležité od raného věku psa vystavovat novým podnětům, jako jsou jiní psi, lidé nebo různá prostředí. To mu umožní stát se vyrovnaným a přátelským kamarádem.

Pozornost by měla být také věnována tréninku zachování - tedy naučit psa poslouchat na slovo bez ohledu na jeho okolní podněty. Důsledné cvičení zaměřené na poslušnost a spolupráci posiluje vztah mezi psem a majitelem a zvyšuje sebevědomí psa.

Celkově je výcvik a výchova bretaňského ohaře náročná, ale důležitá pro budoucí kvalitu života s tímto psem. Vynaložené úsilí se však vyplatí v podobě spokojeného a šťastného psa, který dokáže být vynikajícím společníkem pro celou rodinu.

Zdravotní péče a potřeby plemene

Bretaňský ohař je aktivní, inteligentní a velmi přátelský pes. Tito psi jsou vyšlechtěni pro lov ptáků a mají tendenci se hodně pohybovat. Proto je důležité zajistit jim dostatečný pohyb a stimulaci, aby zůstali zdraví a spokojení. Vzhledem k jejich energické povaze mohou být náchylní k poraněním, proto je důležité dodržovat preventivní opatření, jako jsou pravidelné prohlídky u veterináře a zajištění kvalitní výživy. Bretaňský ohař má také sklon k obezitě, což může vést k dalším problémům s zdravím, jako jsou srdeční choroby nebo artritida. Je tedy nutné dbát na to, aby psa nekrmili nadměrným množstvím jídla a cvičili ho pravidelně. Správná péče o bretaňského ohaře je klíčová pro zachování jeho zdraví a šťastného života s jeho majiteli.

Bretaňský ohař jako rodinný pes

Bretaňský ohař je skvělou volbou jako rodinný pes, díky své přátelské a oddané povaze. Je to středně velký a aktivní pes, který touží po pohybu a výcviku. Má rád lidskou společnost a rád se zapojuje do rodinných aktivit. Bretaňský ohař se snadno učí a je velmi inteligentní, což z něj dělá vhodného kandidáta pro různé druhy sportů se psem. Tento pes má také chuť do práce, takže mu můžete přidělit úkoly jako například přinést vám pantofle nebo donést noviny z poštovní schránky. Pokud hledáte spolehlivého, energického a milujícího psa pro vaši rodinu, bretaňský ohař může být tou správnou volbou.

Závěrem lze říci, že bretaňský ohař je skvělým společníkem pro aktivní rodiny a sportovně založené jedince. Jeho inteligence, všestrannost a oddanost majiteli jej činí vynikajícím loveckým psem i skvělým společníkem do přírody. S vhodnou výchovou se může stát skvělým parťákem i do města, nicméně nikdy by neměla být opomíjena jeho potřeba pohybu a fyzické aktivity. Bretaňský ohař si zaslouží své místo mezi nejoblíbenějšími psy světa díky svému šarmu, eleganci a nesmírné lásce ke svému majiteli.

Zdroje

Bretaňský ohař je plemeno psa, které se vyznačuje svou univerzálností a schopností lovit různou zvěř. Jeho jméno pochází z francouzského regionu Bretaně, kde byl chován pro lov pernaté i srstnaté zvěře. K historickým zdrojům patří texty o lovu psů ze 17. a 18. století, kde se poprvé objevuje zmínka o tomto plemeni. Dnes jsou bretaňští ohaři chováni po celém světě jako lovečtí psi i společníci v rodinách. Mezi současné zdroje informací patří knihy o plemeni, internetové diskuse a rady zkušených chovatelů.

Publikováno: 12. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Petr Vandrbálek

Tagy: bretaňský ohař | druh psa