Briard: Věrný a inteligentní pes pro aktivní životní styl

Briard

Historie plemene briard

Historie plemene briard sahá až do středověku ve Francii, kde byl chován jako pastevecký pes. Briard byl oblíbený u francouzské šlechty a královských rodin pro svou schopnost chránit majetek a pastviny. Během první světové války byli briardi využíváni jako vojenští poslové a strážci. Po válce se stal populárním i mezi civilními obyvateli Francie a postupně se rozšířil i do dalších zemí jako oddaný společník a skvělý hlídač. Dnes je briard ceněn pro svou inteligenci, loajalitu a ochranitelské instinkty.

Fyzický popis briarda

Briard je velký a silný pes s robustní konstitucí. Dospělí jedinci dosahují výšky 58-69 cm u psů a 56-64 cm u fen, váha se pohybuje mezi 25-41 kg. Jejich tělo je dobře osvalené, s hlubokou hrudí a rovnými zády. Hlava je poměrně dlouhá, s mírně zaobleným lebkou a silnými čelistmi. Briard má hustou srst, která může být buclatá nebo hladká, v barvách černé, hnědé nebo šedé se známky bílé na hrudi a tlapách. Jejich ocas je nesený dolů s lehkým zakroucením na konci.

Charakteristické vlastnosti a temperament briarda

Briard je známý svou věrností a inteligencí. Tito psi jsou oddaní své rodině a mají skvělý smysl pro ochranu. Jsou také velmi inteligentní a snadno se učí novým dovednostem. Briard je energický a má rád fyzickou aktivitu, jako je běhání nebo dlouhé procházky. Tito psi jsou také velmi hraví a milují interakci se svými lidmi. Mají také sklony k hlídání a mohou být rezervovaní vůči cizím lidem, což z nich dělá skvělého strážce. Jejich temperament je vyrovnaný, ale vyžadují dostatek pozornosti a cvičení, aby byli šťastní.

Péče o briarda

Péče o briarda je důležitým aspektem zajištění zdraví a pohody tohoto plemene. Jejich dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči a česání, aby se zabránilo tvorbě chuchvalců a matnání srsti. Koupání by mělo být prováděno pouze tehdy, když je to nezbytné, aby nedošlo k poškození přirozených olejů v srsti. Dbejte na pravidelný střih drápků a kontrolu uší a zubů, abyste předešli možným problémům. Briard potřebuje také dostatek pohybu a mentální stimulaci, proto je důležité jim poskytnout dostatek cvičení a aktivit pro udržení jejich fyzické i duševní kondice.

Výcvik a výchova briarda

Výcvik a výchova briarda jsou klíčové pro správný vývoj tohoto plemene. Briard je inteligentní a učenlivý pes, který si rád plní úkoly a pracuje se svým pánem. Je důležité začít s výchovou co nejdříve, aby se pejsek naučil základní poslušnosti a správného chování. Konzistentní a trpělivý přístup je nezbytný pro úspěšnou výchovu briarda. Pozitivní posílení a odměny jsou efektivními metodami při tréninku tohoto plemene. Důraz by měl být kladen na socializaci, aby se briard naučil správnému chování ve společnosti lidí i jiných zvířat. Vhodný výcvik může pomoci rozvinout jeho schopnosti jako pastevce nebo obránce domova.

Zdravotní problémy spojené s plemenem briard

Zdravotní problémy spojené s plemenem briard mohou zahrnovat genetické predispozice k dysplazii kyčelního kloubu a problémům s očima, jako je progresivní atrofie sítnice. Dále se u briardů mohou vyskytovat problémy s trávicím systémem, jako je nadýmání nebo náchylnost k obezitě. Důležité je pravidelné veterinární sledování a správná strava a cvičení, aby se minimalizovalo riziko těchto zdravotních komplikací.

Aktivity vhodné pro briarda

Aktivity vhodné pro briarda zahrnují různé druhy pohybových aktivit, které udržují tuto energickou a inteligentní rasu spokojenou. Briard je skvělým společníkem při dlouhých procházkách, běhu nebo cyklistice. Díky svému vynikajícímu čichu se hodí i k hledání stop nebo předmětů při různých druzích sportovního canisterapie. Tito psi mají rádi mentální výzvy, jako je agility nebo poslušnost, což pomáhá udržet jejich inteligenci a schopnosti ve formě. Je důležité zajistit jim dostatek fyzické i duševní stimulace, aby byli šťastní a vyrovnaní.

Doporučené zdroje pro získání briarda

Pro získání briarda doporučujeme kontaktovat ověřené chovatele plemene, kteří dodržují standardy chovu a dbají na zdravotní podmínky štěňat. Doporučené zdroje pro nalezení renomovaných chovatelů jsou specializované webové stránky zaměřené na plemeno briard, jako například Český klub briardů. Dále je možné se obrátit na národní nebo mezinárodní organizace zabývající se plemennou péčí, které mohou poskytnout seznam doporučených chovatelů. Při výběru štěněte je důležité klást důraz na dobré genetické predispozice a sociální adaptaci štěněte.

Publikováno: 21. 05. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: briard | plemeno psa