Tajemství odolného krasavce: Cypřišek Lawsonův v české přírodě

Cypřišek Lawsonův

Původ a rozšíření cypřišku Lawsonova

Cypřišek Lawsonův, latinsky Chamaecyparis lawsoniana, pochází ze Severní Ameriky. Konkrétně ho najdeme v západní části kontinentu, od jihozápadního Oregonu až po severozápadní Kalifornii. V těchto oblastech roste přirozeně v horských lesích, často podél řek a potoků. Do Evropy byl cypřišek Lawsonův dovezen v polovině 19. století a rychle si získal oblibu jako okrasný strom. Díky své eleganci, odolnosti a široké škále kultivarů se brzy rozšířil do parků a zahrad po celém kontinentu. Dnes je cypřišek Lawsonův jedním z nejoblíbenějších jehličnanů v Evropě a pěstuje se v mnoha různých kultivarech lišících se tvarem, barvou a velikostí.

Charakteristika stromu a jeho vzhled

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana), nazývaný také cypřiš Lawsonův, je impozantní jehličnan s úzkým, kuželovitým tvarem. Jeho elegantní vzhled a rozmanitost kultivarů z něj činí oblíbenou volbu pro zahrady a parky. V domovině, na západě Severní Ameriky, dorůstá do výšky až 70 metrů. U nás se však obvykle setkáváme s menšími exempláři, dosahujícími výšky 15 až 20 metrů.

Kůra cypřišku Lawsonova je hnědočervená a odlupuje se v tenkých proužcích. Větve jsou ploché a hustě uspořádané, čímž vytváří charakteristický kompaktní vzhled. Šupinovité jehlice jsou tmavě zelené, na rubu s bílými proužky, a při rozemnutí vydávají aromatickou vůni.

Cypřišek Lawsonův je jednodomá dřevina, což znamená, že samčí a samičí šištice se nacházejí na stejném stromě. Samčí šištice jsou drobné a červenohnědé, zatímco samičí šištice jsou kulaté, o průměru asi 1 cm a zbarvené do modrozelené barvy. Po dozrání se mění na hnědé a uvolňují drobná semena.

Pěstování cypřišku Lawsonova v Česku

Cypřišek Lawsonův, latinsky Chamaecyparis lawsoniana, je u nás oblíbeným jehličnanem, který pochází ze Severní Ameriky. Jeho obliba pramení z jeho elegantního vzhledu, nenáročnosti a široké škály kultivarů. V Česku se pěstuje jako okrasná dřevina v parcích, zahradách i ve skalkách. Dorůstá do výšky až 50 metrů, ale u nás se s takovými exempláři setkáme spíše vzácně. Většinou dorůstá do výšky 10-20 metrů. Má kuželovitou korunu a šupinovité jehlice, které jsou na svrchní straně tmavě zelené a na spodní straně světlejší. Cypřišek Lawsonův je dvoudomý strom, to znamená, že se na jednom stromě vyskytují samčí i samičí šištice. Samčí šištice jsou drobné a žluté, samičí šištice jsou kulovité a modrozelené. Po dozrání jsou hnědé a dřevnatí.

Cypřišek Lawsonův preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Půda by měla být vlhká, ale dobře propustná. Nesnáší přemokření. Je tolerantní k znečištěnému ovzduší, proto se hodí i do městských parků a zahrad. Množí se semeny nebo řízky. Semena se vysévají na jaře do pařeniště. Řízky se odebírají na konci léta z mladých výhonů. Cypřišek Lawsonův je mrazuvzdorný, ale mladé rostliny je vhodné na zimu chránit před mrazem.

Existuje mnoho kultivarů cypřišku Lawsonova, které se liší tvarem koruny, barvou jehlic a vzrůstem. Mezi nejznámější kultivary patří: 'Alumigold' (žlutozelené jehlice), 'Columnaris' (úzce sloupovitý vzrůst), 'Elwoodii' (modrozelené jehlice, kompaktní vzrůst), 'Ivonne' (žluté jehlice), 'Stewartii' (zlatavé jehlice).

Cypřišek Lawsonův je krásný a nenáročný jehličnan, který se hodí do každé zahrady. Díky své variabilitě si na své přijde každý zahrádkář.

Využití dřeva a dalších částí stromu

Cypřišek lawsonův, latinsky Chamaecyparis lawsoniana, není jen pastvou pro oči. Jeho dřevo skrývá překvapivé vlastnosti a všestranné využití. Díky své odolnosti vůči hmyzu, plísním a vlhkosti se cypřišek lawsonův stal oblíbeným materiálem pro venkovní konstrukce. Najdeme ho v podobě teras, plotů, obkladů domů, ale i odolného zahradního nábytku.

Dřevo cypřišku lawsonova má jemnou texturu a světle žlutou až načervenalou barvu, která časem získává krásnou patinu. Jeho vůně je příjemně aromatická a osvěžující, proto se používá i k výrobě vonných sáčků a éterických olejů.

V minulosti se z odolného dřeva cypřišku lawsonova vyráběly lodní stěžně, železniční pražce a telegrafní sloupy. Dnes se s ním setkáme spíše při výrobě hudebních nástrojů, zejména kytar, díky jeho rezonančním vlastnostem.

A co ostatní části stromu? Kůra cypřišku lawsonova se dříve používala k výrobě rohoží a košů, dnes se z ní extrahují třísloviny pro kožedělný průmysl. Z jehličí se získává vonný olej s antiseptickými účinky.

Přestože je cypřišek lawsonův krásný a užitečný strom, je důležité pamatovat na jeho původ a chránit jeho přirozené prostředí. Volme proto výrobky z udržitelných zdrojů a podporujme zodpovědné lesní hospodářství.

Choroby a škůdci ohrožující cypřišek Lawsonův

Cypřišek Lawsonův, latinsky Chamaecyparis lawsoniana, je oblíbeným jehličnanem v našich zahradách. Jeho elegantní vzhled a odolnost z něj dělají skvělou volbu pro živé ploty i solitérní výsadbu. Bohužel i tento krasavec mezi stromy může podlehnout chorobám a škůdcům. Pojďme se podívat na ty nejčastější.

Jedním z nejzávažnějších problémů cypřišku Lawsonova je houbová choroba Phytophthora lateralis. Projevuje se žloutnutím a hnědnutím jehličí, které následně opadává. Napadené větve odumírají a na bázi kmene se objevují tmavé skvrny. Prevence spočívá v dobrém odvodnění půdy a vyhýbání se přemokření. Napadené části rostliny je nutné odstranit a zlikvidovat.

Další houbou, která může cypřišek Lawsonův potrápit, je Kabatina juniperi. Ta způsobuje odumírání vrcholků větví, jehličí hnědne a na větvích se objevují drobné černé plodničky houby. I v tomto případě je důležitá prevence – vzdušné stanoviště a nepřehušťování výsadeb. Napadené části je nutné odstranit a spálit.

Kromě hub mohou cypřišek Lawsonův napadat i škůdci. Mezi nejčastější patří svilušky, které sají rostlinné šťávy a způsobují žloutnutí a opad jehličí. Jejich přítomnost prozradí jemné pavučinky na rostlině. V boji proti sviluškám lze využít postřiky s draselným mýdlem nebo speciální přípravky proti sviluškám.

Dalším nepřítelem cypřišku Lawsonova je molice skleníková. Ta se projevuje žlutými skvrnami na jehličí a lepkavým povlakem na rostlině. Molice skleníková se rychle množí, proto je důležité zasáhnout ihned po jejím zjištění. Vhodné jsou postřiky s insekticidním mýdlem nebo olejem.

Pamatujte, že včasná diagnostika a rychlý zásah jsou klíčové pro záchranu vašeho cypřišku Lawsonova. Pravidelně kontrolujte jeho zdravotní stav a v případě jakýchkoli změn jednejte.

Zajímavosti o cypřišku Lawsonově

Cypřišek Lawsonův, latinsky Chamaecyparis lawsoniana, je impozantní jehličnan, který si získal oblibu po celém světě. Jeho domovinou je Severní Amerika, konkrétně oblast od jihozápadního Oregonu po severozápadní Kalifornii. V těchto končinách dorůstá úctyhodných rozměrů, a to až 60 metrů. U nás se s takovými giganty nesetkáme, přesto i v našich podmínkách dosahuje úctyhodných 20 až 30 metrů.

Co dělá cypřišek Lawsonův tak výjimečným? Je to jeho elegance a krása. Jeho hustá, kuželovitá koruna s převislými větvemi a špičatým vrcholem je pastvou pro oči. Navíc jehlice cypřišku Lawsonova jsou měkké a příjemné na dotek, na rozdíl od některých jeho pichlavých příbuzných. Barva jehlic se liší podle odrůdy, od svěže zelené přes modrozelenou až po zlatavou.

Zajímavostí je, že cypřišek Lawsonův je schopen se dožít úctyhodného věku. V přírodě se běžně vyskytují jedinci starší 500 let a některé exempláře se údajně dožívají i více než 1000 let. To z něj činí jeden z nejdéle žijících druhů stromů na světě. Bohužel, i přes svou odolnost a dlouhověkost je cypřišek Lawsonův ohrožen. Vlivem klimatických změn a šíření patogenních hub dochází k jeho úbytku v jeho domovině.

Cypřišek Lawsonův si získal oblibu i v našich zahradách. Existuje nespočet kultivarů, které se liší velikostí, tvarem koruny a barvou jehlic. Díky své odolnosti vůči mrazu a nenáročnosti na půdu je ideální volbou pro živé ploty, solitérní výsadby i do skalek.

Publikováno: 02. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Kamil Blažek

Tagy: cypřišek lawsonův | druh stromu