Portugalský vodní pes: Nezbytný parťák pro milovníky vody a psích rošťáků

Portugalský Vodní Pes

Původ a historie plemene

Portugalský vodní pes, známý také jako "cão de água português", má dlouhou a fascinující historii sahající až do starověku. Předpokládá se, že plemeno pochází z oblasti Střední Asie a na Pyrenejský poloostrov se dostalo s obchodníky a mořeplavci. V Portugalsku se tito psi stali nepostradatelnými pomocníky rybářů.

Jejich odolnost vůči vodě, silné plavecké schopnosti a inteligence z nich dělaly ideální partnery pro práci na moři. Portugalský vodní pes pomáhal rybářům nahánět ryby do sítí, vytahovat sítě z vody, a dokonce i přenášet zprávy mezi loděmi nebo na břeh. Díky své husté, voděodolné srsti a silnému ocasu, který jim sloužil jako kormidlo, si hravě poradili i v rozbouřených vodách Atlantiku.

Po staletí byli tito psi věrnými společníky portugalských rybářů a jejich existence byla úzce spjata s mořem. S nástupem modernějších metod rybolovu jejich význam jakožto pracovních psů upadal, ale jejich popularita jakožto inteligentních a přátelských rodinných společníků naopak rostla.

Vzhled a charakteristika

Portugalský vodní pes je robustní a svalnatý pes se silným a kompaktním tělem. Jeho srst je pozoruhodná, jelikož je voděodolná a hypoalergenní, což znamená, že nelíná. Existují dva typy srsti: kudrnatá a vlnitá. Kudrnatá srst je hustá a tvoří pevné kadeře, zatímco vlnitá srst je měkčí a splývavější. Barva srsti se pohybuje od černé, hnědé a bílé až po různé kombinace těchto barev.

Typickým znakem portugalského vodního psa je jeho "lví střih", kdy je srst na zadní polovině těla ostříhána nakrátko, zatímco na hlavě a hrudi je ponechána delší a tvoří hřívu. Tento střih byl původně navržen tak, aby chránil psa před chladem vody a zároveň mu poskytoval volnost pohybu při plavání.

Hlava portugalského vodního psa je velká a proporcionální k tělu s mírně klenutým temenem. Oči jsou středně velké, tmavé a inteligentní. Uši jsou posazené nízko, visící a trojúhelníkovitého tvaru. Ocas je silný a zužuje se ke špičce, obvykle nesený vysoko a zatočený.

Celkově je portugalský vodní pes impozantní a elegantní pes s jedinečným vzhledem a charakteristickou srstí. Jeho silná stavba a voděodolná srst ho předurčují k aktivnímu životnímu stylu, zejména ve vodním prostředí.

Povaha a temperament

Portugalský vodní pes je plemeno známé svou inteligencí, učenlivostí a aktivní povahou. Jsou to psi dychtiví potěšit své majitele a rychle se učí novým povelům a trikům. Díky své historii pracovní rasy, kdy pomáhali rybářům, jsou přirozeně pracovití a energičtí. Potřebují dostatek pohybu a mentální stimulace, aby byli šťastní a vyrovnaní.

Porovnání portugalského vodního psa s jinými plemeny
Charakteristika Portugalský vodní pes [Jiné plemeno 1] [Jiné plemeno 2]
Velikost Střední
Srst Voděodolná, hypoalergenní
Energie Vysoká
Výcvik Inteligentní, snadno se učí
Vhodný pro Rodiny s dětmi, aktivní majitele

Co se týče temperamentu, jsou portugalští vodní psi přátelští a milující. Vytvářejí silná pouta se svými rodinami a užívají si jejich společnost. Jsou to také hraví psi, kteří si rádi hrají s dětmi i dospělými. Důležitá je ovšem důsledná socializace od štěněte, aby se předešlo případné plachosti nebo bázlivosti v dospělosti.

Jejich inteligence a učenlivost z nich dělá skvělé kandidáty pro různé psí sporty, jako je agility, obedience nebo dogdancing. Díky své vodní minulosti si také užijí plavání a hry ve vodě.

Potenciální majitelé by si měli být vědomi, že portugalští vodní psi jsou plemeno náročné na čas a pozornost. Potřebují dostatek pohybu, mentální stimulace a také pravidelnou péči o srst, která je kudrnatá a nelíná.

Výchova a výcvik

Portugalský vodní pes je inteligentní a učenlivé plemeno, které touží po lidské společnosti a spolupráci. Díky tomu je výchova a výcvik obvykle radostí. Důležitá je však důslednost, laskavost a pozitivní motivace. Hrubé zacházení nebo nuda vedou k tvrdohlavosti a neochotě spolupracovat.

Již od štěněte je nutné portugalského vodního psa socializovat. Seznamujte ho s různými lidmi, psy, zvířaty a prostředím. Učte ho základním povelům jako "sedni", "lehni", "zůstaň" a "ke mně". Výcvik by měl být hravý a zábavný, s využitím pamlsků, hraček a chvály.

Portugalský vodní pes vyniká v psích sportech, jako je obedience, agility, dogdancing nebo třeba vodní záchranařina. Jeho inteligence a učenlivost z něj dělají skvělého parťáka pro aktivní lidi, kteří mu dopřejí dostatek pohybu a mentální stimulace.

Pamatujte, že každý pes je individualita. To, co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého. Buďte trpěliví, vnímejte potřeby svého psa a radujte se z každého pokroku.

Péče a zdraví

Portugalský vodní pes je aktivní a inteligentní plemeno, které vyžaduje značné množství pohybu a mentální stimulace. Bez dostatečného vyžití se může stát znuděným a destruktivním. Denní procházky jsou nezbytné, ale tito psi si užijí i plavání, aport, hry s míčem a psí sporty, jako je agility nebo obedience.

Péče o srst portugalského vodního psa je specifická. Jejich srst je hypoalergenní a nelíná, ale vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se zabránilo zacuchání. Koupání je nutné pouze v případě potřeby, protože příliš časté mytí může narušit přirozenou mastnotu srsti.

Stejně jako u všech plemen je důležité sledovat zdraví portugalského vodního psa. Pravidelné veterinární prohlídky, očkování a odčervení jsou nezbytné pro udržení dobrého zdraví. Toto plemeno je náchylné k určitým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelního kloubu, progresivní retinální atrofie a dysplazie lokte, proto je důležité vybrat si štěně od zodpovědného chovatele, který provádí zdravotní testy.

Portugalský vodní pes je společenské zvíře, které se silně upíná na svou rodinu a těší se z její společnosti. Je to inteligentní a učenlivé plemeno, které se snadno cvičí, ale vyžaduje trpělivost a důslednost. S láskyplnou péčí a dostatkem pohybu bude portugalský vodní pes věrným a milujícím společníkem po mnoho let.

Portugalský vodní pes, s jeho nezaměnitelnou srstí připomínající ovčí runo a neutuchající energií, je ideálním společníkem pro aktivní lidi, kteří mu dopřejí dostatek pohybu a zábavy. Jeho inteligence a učenlivost z něj dělá skvělého parťáka pro různé psí sporty, ať už se jedná o agility, obedience nebo třeba dogdancing.

Eliška Nováková

Vhodnost pro rodiny

Portugalský vodní pes je aktivní a inteligentní plemeno, které se skvěle hodí pro rodiny s dětmi. Jsou to velmi přátelští a hraví psi, kteří si užijí spoustu pohybu a her. Díky své jemné a trpělivé povaze jsou skvělými společníky pro děti všech věkových kategorií.

Je však důležité si uvědomit, že i přes svou láskyplnou povahu potřebují portugalští vodní psi důslednou výchovu a socializaci od útlého věku. Jejich inteligence a energie vyžadují dostatek mentální i fyzické stimulace, aby se předešlo nudě a destruktivnímu chování. Pravidelné procházky, hry a trénink jsou nezbytné pro jejich spokojenost.

Rodiny s portugalským vodním psem by měly být připraveny na jeho srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Pravidelné kartáčování pomůže předcházet zacuchání a udrží srst zdravou a lesklou.

Celkově vzato je portugalský vodní pes skvělou volbou pro aktivní rodiny, které mu mohou poskytnout dostatek pohybu, lásky a pozornosti. S náležitou péčí a výchovou se stane věrným a milujícím členem rodiny na mnoho let.

Zajímavosti o plemeni

Portugalský vodní pes, známý také jako "cão de água português", je fascinující plemeno s bohatou historií. Tito psi byli původně chováni rybáři v oblasti Algarve v Portugalsku, kde pomáhali s různými úkoly. Jejich práce zahrnovala hlídání lodí, sítí a vybavení, nahánění ryb do sítí a dokonce i doručování zpráv mezi loděmi a pevninou.

Jsou to vynikající plavci s voděodolnou srstí, která je chrání před chladem. Zajímavostí je, že jejich srst se nestříhá, ale trimuje se dvakrát ročně. Existují dva typy srsti: kudrnatá a vlnitá.

Portugalský vodní pes je inteligentní a učenlivý pes, který vyniká v různých psích sportech, jako je poslušnost, agility a dogdancing. Jsou také skvělými rodinnými psy, kteří milují hry a aktivity se svými blízkými.

Jejich přátelská a společenská povaha z nich dělá nevhodné hlídací psy, i když na cizí osoby upozorní štěkotem.

Vzhledem k jejich inteligenci a energii potřebují dostatek pohybu a mentální stimulace. Dlouhé procházky, hry s míčem a plavání jsou pro ně ideální.

Portugalský vodní pes je relativně zdravé plemeno, ale jako u všech plemen se i u nich mohou vyskytnout některá genetická onemocnění. Mezi ně patří dysplazie kyčelního kloubu, progresivní retinální atrofie a Addisonova choroba.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: portugalský vodní pes | zvíře