Baset: Váš nový nejlepší přítel s ušima až na zem

Baset

Charakteristika plemene baset

Baset je pes s nezaměnitelným vzhledem a milou povahou. Jeho krátké nohy a dlouhé uši mu dodávají komický vzhled, ale nenechte se zmást, baset je lovecký pes s vynikajícím čichem. Původně byl baset vyšlechtěn ve Francii k lovu králíků a zajíců. Jeho krátký vzrůst mu umožňoval pronásledovat kořist i do hustého porostu a jeho silný čich mu pomáhal sledovat stopu i na dlouhé vzdálenosti. Baset je společenský pes, který miluje společnost lidí i ostatních psů. Je to inteligentní plemeno, ale může být tvrdohlavý, proto je důležitá důsledná výchova od štěněte. Baset je klidný a trpělivý pes, který se hodí i k dětem, ale je potřeba ho hlídat, aby ho děti netahaly za uši. Péče o baseta není náročná, stačí mu pravidelné kartáčování srsti a čištění uší. Baset je náchylný k obezitě, proto je důležité hlídat jeho jídelníček a dopřát mu dostatek pohybu. I když je baset krátký, miluje procházky a hry.

Původ a historie basetů

Basset je plemeno s dlouhou a fascinující historií, sahající až do středověku. Slovo "basset" pochází z francouzského slova "bas", což znamená "nízký", což dokonale vystihuje jejich charakteristický vzhled. Ačkoliv je dnes basset spojován především s Francií, jeho kořeny sahají do Belgie.

První zmínky o psech podobných bassetům se objevují již v 16. století. Tito psi byli využíváni mnichy v klášterech k lovu drobné zvěře v náročném terénu. Jejich krátké nohy jim umožňovaly pronásledovat kořist do hustého podrostu a jejich vynikající čich jim zaručoval úspěch.

V 18. století se basset stal oblíbeným loveckým psem francouzské aristokracie. Jeho pomalé, ale vytrvalé tempo lovu vyhovovalo lovcům na koních, kteří tak mohli snadno sledovat jeho stopu.

Existují dva hlavní druhy basetů: basset hound a basset artésien normand. Basset hound je větší a těžší než basset artésien normand a má delší uši a kůži. Oba druhy jsou však známé svým klidným a přátelským temperamentem, což z nich dělá skvělé rodinné psy.

Vzhled a typické rysy

Baset je okamžitě rozpoznatelný pes díky svému jedinečnému vzhledu. Jeho krátké nohy a dlouhé tělo mu dodávají komický, ale zároveň majestátní vzhled. Typický baset má mohutnou hlavu s vrásčitým čelem a smutnýma, hlubokýma očima. Uši má dlouhé, nízko posazené a sametově hebké. Srst je krátká, hustá a lesklá a může se vyskytovat v různých barevných kombinacích, nejčastěji v trikolorní (černá, bílá, hnědá) nebo bikolorní (bílá a hnědá).

Baseti jsou středně velcí psi, obvykle váží mezi 20 a 30 kilogramy. I přes své krátké nohy jsou překvapivě silní a svalnatí. Jejich hluboký hrudník a silné nohy jim umožňují sledovat stopu i v náročném terénu. Baseti jsou známí svým vynikajícím čichem, který je srovnatelný s čichem bloodhoundů.

Basset je pes, který vás okouzlí svým smutným pohledem a roztomilým odhodláním sledovat pach až na kraj světa.

Anežka Malá

Povaha a temperament baseta

Baset je plemeno s výraznou osobností a specifickým temperamentem. Je proslulý svým klidným a mírumilovným vystupováním. Málokdy ho něco vyvede z míry a je známý svou trpělivostí, což z něj dělá skvělého psa pro rodiny s dětmi. I přes svůj klidný naturel je baset také hravý a rád se zapojí do her, zvláště pokud zahrnují hledání pamlsků. Jeho čich je totiž jeho největší zbraní a chloubou. Baseti byli vyšlechtěni k lovu a jejich nos je schopen detekovat i ty nejjemnější pachy. Tento lovecký pud v nich přetrvává dodnes, a proto je důležité baseta vést k poslušnosti a dopřát mu dostatek pohybu. Procházky v přírodě, kde může baset sledovat stopy a prozkoumávat okolí, jsou pro něj ideální. I když je baset přátelský pes, může být tvrdohlavý. Výcvik vyžaduje trpělivost a důslednost, ale s pozitivní motivací a pochvalami dosáhnete skvělých výsledků. Baset je společenské plemeno, které miluje společnost své rodiny. Nenechávejte ho proto dlouhodobě o samotě, protože by se mohl cítit smutný a osamělý. Celkově vzato, baset je skvělý rodinný pes s jedinečnou povahou. Jeho klidná a milující povaha z něj dělá skvělého společníka pro lidi všech věkových kategorií.

Výchova a péče o baseta

Baset je plemeno s výraznou osobností a specifickými potřebami. Výchova baseta vyžaduje trpělivost, důslednost a laskavý přístup. Jsou to inteligentní psi, ale tvrdohlavost je jejich druhé jméno. Pozitivní motivace, odměny a hry jsou klíčem k úspěchu. Důležitá je včasná socializace, aby si baset zvykl na různá prostředí, lidi i zvířata.

Péče o baseta zahrnuje specifické nároky. Jejich krátké nohy a dlouhé tělo vyžadují pozornost při pohybu, aby nedošlo k namáhání zad. Pravidelné procházky jsou důležité, ale bez zbytečného přetěžování. Srst baseta je nenáročná na údržbu, stačí ji pravidelně kartáčovat. Zvláštní péči vyžadují jejich dlouhé uši, které je potřeba pravidelně čistit a kontrolovat, aby se předešlo infekcím. Baseti jsou náchylní k obezitě, proto je důležité hlídat jejich jídelníček a dopřát jim dostatek pohybu.

S láskyplnou péčí a důslednou výchovou se baset stane věrným a milujícím společníkem pro celou rodinu.

Zdraví a typická onemocnění

Baseti jsou úžasní psi s velkou spoustou lásky, ale jako každé plemeno, i oni jsou náchylní k určitým zdravotním problémům. Kvůli jejich specifické stavbě těla se často potýkají s onemocněními páteře, kloubů a očí.

Mezi nejčastější problémy basetů patří dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Toto dědičné onemocnění způsobuje bolestivost a zhoršenou pohyblivost. Důležitá je prevence formou kvalitního krmiva a přiměřeného pohybu, obzvláště v období růstu.

Baseti jsou také náchylní k onemocněním páteře, jako je například meziobratlová ploténka. Kromě genetiky hraje roli i obezita a prudké pohyby. Dbejte proto na to, aby váš baset udržoval zdravou váhu a vyvarujte se prudkého skákání a běhání.

Charakteristické dlouhé uši basetů jsou bohužel náchylné k infekcím. Pravidelná kontrola a čištění uší je proto nezbytné. Všímejte si zarudnutí, otoku, zápachu nebo výtoku z ucha.

Baseti jsou také náchylní k očním onemocněním, jako je například entropium (vchlípení víčka) a ektropium (vychlípení víčka). Tato onemocnění vyžadují veterinární péči a v některých případech i chirurgický zákrok.

Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba hrají klíčovou roli v délce a kvalitě života vašeho baseta. Pravidelné veterinární kontroly, kvalitní strava a dostatek pohybu jsou základem pro zdravého a šťastného psího parťáka.

Zajímavosti o basetech

Basset je plemeno psa, které je známé svými krátkými nohami a dlouhýma ušima. Ale věděli jste, že basset byl původně vyšlechtěn ve Francii k lovu králíků? Jeho krátké nohy mu umožňovaly pronásledovat kořist do nor a jeho vynikající čich mu pomáhal ji vystopovat.

Basset je společenský pes, který miluje společnost lidí i ostatních psů. Je to také velmi inteligentní plemeno, ale může být tvrdohlavý, takže výcvik vyžaduje trpělivost a důslednost.

Kvůli svému specifickému vzhledu se basset objevil v mnoha filmech, televizních seriálech a knihách. Například kreslený pes Droopy nebo pes Šerif z filmu Šílený Max: Zběsilá cesta jsou baseti.

Ačkoliv je basset relativně zdravé plemeno, může trpět některými zdravotními problémy, jako jsou dysplazie kyčelního kloubu nebo oční choroby. Proto je důležité vybrat si štěně od zodpovědného chovatele a dopřát mu kvalitní stravu a dostatek pohybu.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: baset | druh psa