Barevný dřišťál thunbergův rozzáří vaši zahradu

Dřišťál Thunbergův

Dřišťál thunbergův: Krása z Japonska

Tento odolný keř, původem z Japonska, si získal oblibu pro svou nenáročnost a atraktivní vzhled. Jeho drobné listy, zářivě zelené na jaře a v létě, se na podzim zbarvují do ohnivých odstínů oranžové, červené a žluté. Na jaře dřišťál thunbergův zdobí drobné žluté květy, ze kterých se na podzim vyvíjejí červené bobule. Ty slouží jako potrava pro ptáky, ale pro člověka jsou mírně jedovaté. Dřišťál thunbergův je nenáročný na pěstování a dobře snáší i sušší půdy. Hodí se do skalek, skupinových výsadeb i jako solitér. Existuje mnoho kultivarů s různými barvami listů, tvary a vzrůstem. Zajímavostí je, že ačkoliv dřišťál thunbergův patří do čeledi dřišťálovitých, rostlina z čeledi hvězdnicovitých s ním sdílí některé vlastnosti. Obě čeledi zahrnují druhy odolné vůči suchu a s atraktivním podzimním zbarvením.

Charakteristika a vzhled keře

Dřišťál Thunbergův je hustý, opadavý keř s ostny, který obvykle dorůstá do výšky 1 až 2 metrů. Jeho větve jsou tenké a klenuté, s ostnatými trny. Listy jsou drobné, oválné a na podzim se zbarvují do zářivých odstínů oranžové, červené a fialové. Na jaře kvete drobnými, žlutými květy, ze kterých se vyvíjejí červené bobule, které na keři vydrží až do zimy. Rostliny z čeledi hvězdnicovitých jsou velmi rozmanité a zahrnují byliny, keře i stromy. Charakteristické pro ně je květenství zvané úbor, které se skládá z mnoha drobných květů uspořádaných do tvaru terče. Mezi hvězdnicovité patří mnoho známých rostlin, jako jsou slunečnice, kopretiny, astry nebo chryzantémy. Liší se tvarem, velikostí i barvou listů a květů, ale spojuje je typické květenství.

Pěstování a nenáročnost

Dřišťál Thunbergův je opravdový nezmar mezi okrasnými keři. Nejenže se pyšní krásou svých listů, které se barví do pestrých odstínů od žluté přes oranžovou až po temně rudou, ale je i velmi odolný vůči chorobám a škůdcům. Dobře snáší sucho i znečištěné ovzduší, takže se mu bude dařit i ve městě. Pěstovat ho zvládne i začátečník, stačí mu dopřát slunné stanoviště a propustnou půdu. Řez není nutný, ale pokud chcete dřišťál tvarovat, proveďte ho na jaře před rašením.

Rostliny z čeledi hvězdnicovitých, kam patří například oblíbené astry, slunečnice nebo kopretiny, jsou proslulé svou nenáročností. Většinou jim vyhovuje slunné stanoviště a dobře propustná půda. Jsou to praví tahouni letních záhonů, kvetou bohatě a dlouho. Některé druhy, jako třeba třapatky, jsou navíc i významnými léčivkami. I když jsou hvězdnicovité rostliny nenáročné, odvděčí se vám za pravidelnou zálivku a občasné přihnojení bohatší násadou květů.

Odolnost a mrazuvzdornost

Dřišťál Thunbergův je známý svou odolností a mrazuvzdorností. Dobře snáší i chudší půdy a znečištěné ovzduší, takže se hodí i do městských výsadeb. Bez problémů zvládá teploty až do -30 °C. Rostliny z čeledi hvězdnicovitých, kam patří například astry nebo chryzantémy, jsou na tom s mrazuvzdorností různě. Některé druhy, jako astra novoanglická, jsou velmi odolné a bez problémů přežijí i tuhé zimy. Jiné, jako třeba chryzantémy, jsou choulostivější a vyžadují na zimu ochranu. Obecně platí, že čím je rostlina starší a čím je lépe zakořeněná, tím lépe zvládá nízké teploty. Pro zvýšení odolnosti rostlin vůči mrazu je vhodné je na podzim přihnojit draslíkem, který podporuje vyzrávání pletiv. Zálivku omezíme a rostliny necháme před příchodem zimy dostatečně vyschnout.

Barevné listy a okrasné plody

Dřišťál Thunbergův je miláčkem nejednoho zahradníka, a to právem! Na podzim se jeho listy zbarvují do ohnivých odstínů červené, oranžové a žluté, čímž vnesou do zahrady nevídanou krásu. Ani po opadu listů krása nekončí, protože na větvích zůstávají zářivě červené plody, které jsou pro ptáky vítanou pochoutkou. Tyto plody, i když pro člověka nejedlé, zdobí keř až do zimy a dodávají mu na atraktivitě.

Vlastnost Dřišťál Thunbergův
Čeleď Dřišťálovité (Berberidaceae) (Not Asteraceae as you mentioned)
Výška 0,5 - 2 metry
Barva listů Zelená, červená, oranžová, žlutá (závisí na kultivaru)

Rostliny z čeledi hvězdnicovitých zase okouzlují svými květy, které připomínají drobné sluníčka. Ať už se jedná o zářivě žluté kopretiny, rudé rudbekie nebo modrofialové astry, jejich krása rozzáří každou zahradu. Na podzim se pak i některé hvězdnicovité rostliny pyšní okrasnými plody. Například slunečnice nám kromě lahodných semen nabízí i zajímavé úbory, které zdobí zahradu i po odkvětu. Ať už zvolíte dřišťál Thunbergův s jeho ohnivými listy a červenými plody, nebo pestrou paletu květů a plodů hvězdnicovitých rostlin, vaše podzimní zahrada bude hrát všemi barvami.

Využití v zahradě

Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) je oblíbeným keřem v mnoha českých zahradách. Jeho obliba pramení z atraktivního vzhledu, nenáročnosti na pěstování a odolnosti vůči chorobám. Dřišťál Thunbergův se pyšní pestrou paletou barev, od jasně zelené na jaře až po zářivě červenou a oranžovou na podzim. Díky své husté a trnité struktuře je ideální volbou pro živé ploty, které poskytují soukromí a zároveň zabraňují vstupu nezvaných hostů.

Rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) jsou naopak známé svými krásnými květy, které zdobí zahrady od jara do podzimu. Mezi nejoblíbenější zástupce patří astry, slunečnice, kopretiny a chryzantémy. Tyto rostliny se liší výškou, tvarem i barvou květů, takže si každý zahrádkář najde tu pravou. Hvězdnicovité rostliny jsou nenáročné na pěstování a daří se jim na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou. Jsou také významným zdrojem potravy pro opylovače, jako jsou včely a motýli.

Kombinace dřišťálu Thunbergova a rostlin z čeledi hvězdnicovitých vytváří v zahradě zajímavý kontrast mezi zelení listů a zářivými barvami květů. Zatímco dřišťál tvoří kulisu a strukturu, hvězdnicovité rostliny vnášejí do zahrady pestrost a eleganci.

Populární kultivary a odrůdy

Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) si získal oblibu pro svou nenáročnost a pestrost kultivarů. Mezi oblíbené patří 'Atropurpurea Nana' s vínově červenými listy, kompaktním vzrůstem a žlutými květy, ideální do skalek. 'Aurea' zaujme svými zářivě žlutými listy, které vnášejí do zahrady světlo. 'Green Carpet' je oblíbený pro svůj nízký, rozložitý vzrůst a svěže zelené listy, ideální jako půdopokryvná rostlina.

Rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) zahrnují širokou škálu druhů a kultivarů. Mezi nejoblíbenější patří třapatky (Echinacea) s výraznými květy v různých barvách, odolné a nenáročné na pěstování. Astry (Aster) potěší svými bohatými květy v podzimních tónech, vhodné do trvalkových záhonů. Slunečnice (Helianthus) s mohutnými stonky a zářivě žlutými květy rozzáří každou zahradu. Pro milovníky jemnějších květů jsou vhodné kopretiny (Leucanthemum) s bílými květy a žlutým středem, nenáročné a vhodné do smíšených záhonů.

Možné choroby a škůdci

Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) je naštěstí poměrně odolný keř. Občas se ale může stát, že ho napadne padlí dřišťálové. Poznáte ho podle bílých moučnatých skvrn na listech. Pokud se objeví, je potřeba zasáhnout fungicidem. Ze škůdců si na dřišťálu ráda smlsne mšice dřišťálová. Ta způsobuje deformaci listů a mladých výhonků. V boji s ní vám pomohou postřiky s insekticidem. Rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) jsou oblíbeným cílem pro různé choroby a škůdce. Mezi nejčastější patří plíseň šedá, která se projevuje šedivým povlakem na listech a stoncích. Vzniká ve vlhkém prostředí a může rostlinu i zahubit. Dalším nepřítelem je padlí, které poznáte podle bílých moučnatých skvrn na listech. Z živočišných škůdců si na hvězdnicovitých rádi pochutnávají slimáci a hlemýždi, kteří ožírají listy a stonky. Proti nim pomohou granule na slimáky. Dalším nepříjemným škůdcem je molice skleníková, drobný bílý hmyz, který saje rostlinné šťávy. V boji s ní pomohou žluté lepové desky a postřiky s insekticidem.

Dřišťál jako invazivní druh?

Dřišťál Thunberův (Berberis thunbergii), oblíbený okrasný keř s krásnými listy a zářivými plody, je v posledních letech stále častěji zmiňován v souvislosti s invazivním chováním. Ačkoliv sám o sobě nepředstavuje pro českou flóru takovou hrozbu jako některé invazivní druhy z čeledi hvězdnicovitých, například bolševník velkolepý, jeho šíření v některých oblastech budí obavy. Dřišťál Thunberův se snadno šíří semeny, která roznášejí ptáci, a díky své odolnosti a nenáročnosti se mu daří i na místech, kde by jiné rostliny jen těžko přežívaly. V lesních porostech může vytvářet husté porosty, které zastiňují původní vegetaci a brání jejímu růstu. To může mít negativní dopad na biodiverzitu dané lokality.

Je důležité si uvědomit, že ne každý nepůvodní druh se stává invazivním. V případě dřišťálu Thunbergova je důležité sledovat jeho šíření a v případě potřeby zasahovat. Vhodnými opatřeními mohou být například mechanické odstraňování rostlin, ochrana cenných biotopů před pronikáním dřišťálu nebo osvěta mezi zahrádkáři.

Publikováno: 01. 12. 2024

Kategorie: příroda