Tajemný svět rejska obecného: Neviditelný vládce zahrady

Rejsek Obecný

Rejsek obecný: Malý savec s velkým apetitem

Rejsek obecný (Sorex araneus) je drobný hmyzožravec, kterého můžeme potkat na zahradách i v lesích po celé České republice. S délkou těla pouhých 5-8 cm a hmotností do 10 gramů patří mezi naše nejmenší savce. Jeho charakteristickým znakem je protáhlý čenich s hmatovými vousky, kterými si hledá potravu. Ačkoliv se může zdát roztomilý, rejsek obecný je dravec s neukojitelným apetitem. Živí se převážně hmyzem, pavouky, červy a dalšími bezobratlými živočichy. Denně spořádá potravu odpovídající až dvojnásobku své vlastní hmotnosti! Rejsek obecný je aktivní ve dne i v noci a žije samotářským způsobem života. Své teritorium si značí pachem a brání ho před ostatními jedinci. Samice mívá během roku 2-3 vrhy, v každém z nichž se rodí 5-10 mláďat. Mláďata se rodí slepá a holá, ale rychle rostou a brzy se osamostatňují. Rejsek obecný hraje důležitou roli v ekosystému, jelikož pomáhá regulovat populace hmyzu. Jelikož se jedná o poměrně hojný druh, není rejsek obecný v České republice chráněný.

Rozšíření a životní prostředí rejska obecného

Rejsek obecný (Sorex araneus) je jeden z nejrozšířenějších savců v Evropě a Asii. Vyskytuje se od Irska a Portugalska na západě až po Sibiř a Japonsko na východě. Obývá širokou škálu biotopů, od lesů a luk po zahrady a parky. Důležitým faktorem pro jeho výskyt je dostatek potravy a úkrytů. Rejsek obecný preferuje vlhčí prostředí s bohatým podrostem, kde si buduje systém nor a tunelů. Žije skrytým způsobem života a aktivní je především v noci. Jeho potravu tvoří hmyz, pavouci, červi a další drobní bezobratlí. Denně musí zkonzumovat potravu odpovídající až 80 % své hmotnosti, aby si udržel vysokou tělesnou teplotu a metabolismus. Rejsek obecný hraje důležitou roli v ekosystému jakožto predátor bezobratlých a potrava sov, dravců a lasicovitých šelem. Jeho přítomnost v zahradě je známkou zdravého a vyváženého prostředí.

Vzhled a charakteristické znaky

Rejsek obecný (Sorex vulgaris) je drobný savec s nezaměnitelným vzhledem. Jeho tělo je pokryto krátkou, hustou a sametově hebkou srstí, která je na hřbetě tmavě hnědá až šedohnědá a na břiše světlejší, šedobílá. Charakteristický je jeho protáhlý a špičatý čenich s dlouhými hmatovými vousky, které mu pomáhají v orientaci v prostředí a při hledání potravy. Oči rejska obecného jsou malé a černé, uši jsou téměř skryté v srsti. Nohy má krátké s pěti prsty, zakončenými drobnými drápky. Délka těla se pohybuje mezi 5 až 8 cm, ocas je dlouhý 3 až 5 cm. Hmotnost rejska obecného se pohybuje od 5 do 12 gramů. Zajímavostí je, že rejsek obecný má na bocích těla žlázy, které vylučují sekret s charakteristickým pižmovým zápachem. Tento zápach slouží rejskovi k označování teritoria a odpuzování nepřátel.

Potrava a způsob lovu

Rejsek obecný, tento drobný hmyzožravec s nenasytným apetitem, je skutečným mistrem v lovu. Jeho jídelníček se skládá převážně z bezobratlých živočichů, jako jsou brouci, pavouci, stonožky, žížaly a larvy hmyzu. Nepohrdne ale ani slimáky, stínkami a jinými drobnými živočichy. Zajímavostí je, že rejsek obecný dokáže ulovit a zkonzumovat i kořist, která je větší než on sám.

Při lovu se spoléhá především na svůj výborný čich a hmat. Jeho citlivý čenich s pohyblivým rypáčkem mu umožňuje detekovat kořist i v hustém porostu a úzkých štěrbinách. K orientaci v prostoru mu pomáhají i vibrisy, citlivé hmatové vousky umístěné na hlavě. Rejsek obecný je aktivní ve dne i v noci a potravu si hledá neustále. Musí totiž denně zkonzumovat množství potravy odpovídající až 80 % jeho vlastní hmotnosti, aby si udržel vysokou tělesnou teplotu a energetickou hladinu.

Rozmnožování a péče o mláďata

Rejsek obecný, drobný hmyzožravec s neukojitelnou chutí, se rozmnožuje od dubna do září. Během této doby stihne samice porodit až třikrát, pokaždé 4 až 8 mláďat. Březost trvá pouhé tři týdny a mláďata se rodí slepá a holá. O jejich výživu se stará výhradně matka, která je kojí asi měsíc. Zajímavostí je, že starší mláďata se často drží ocasu matky nebo sourozence a vytváří tak roztomilý vláček. Tento způsob pohybu jim pomáhá držet se pohromadě a neztratit se v husté vegetaci. Mladí rejsci dospívají velice rychle a už po měsíci jsou schopni samostatného života. Vzhledem k jejich krátkému životnímu cyklu, který trvá maximálně 18 měsíců, je pro rejska obecného typická vysoká úmrtnost.

Srovnání rejska obecného s rejskem malým
Vlastnost Rejsek obecný Rejsek malý
Délka těla (bez ocasu) 6-8 cm 4-6 cm
Délka ocasu 3-4 cm 2-3 cm
Hmotnost 6-12 g 3-7 g
Zbarvení srsti Tmavě hnědá až černá Světle hnědá až šedá

Rejsek obecný a člověk: Škodná, nebo užitečný pomocník?

Rejsek obecný, drobný hmyzožravec s neukojitelnou chutí, často vyvolává u lidí rozporuplné reakce. Na zahradách ho někteří vítají jako užitečného pomocníka v boji se škůdci, jiní ho zase považují za nezvaného hosta. Pravdou je, že rejsek obecný se živí především hmyzem, pavouky a jinými bezobratlými, kteří mohou škodit rostlinám. Denně zkonzumuje množství potravy odpovídající až dvojnásobku jeho vlastní hmotnosti! Mezi jeho oblíbenou potravu patří například slimáci, larvy hmyzu a další zahradní škůdci. Rejsek obecný je aktivní ve dne i v noci a jeho přítomnost na zahradě tak může výrazně přispět k regulaci populací škůdců. Je však třeba mít na paměti, že rejsek se při hledání potravy pohybuje i pod zemí a může tak nechtěně poškodit kořeny rostlin. Pokud je jeho aktivita na zahradě nežádoucí, je možné se ho pokusit odpudit pomocí pachových bariér, například rozložením lidských vlasů nebo psí srsti. Většinou se však rejsek na zahradě zdržuje jen krátkodobě a po nalezení dostatku potravy se přesune jinam. Jeho přínos v podobě likvidace škůdců tak často převáží nad případnými drobnými škodami.

Zvířata nejsou stroje na city. Jsou to živé bytosti s vlastními potřebami a touhami, a je naší povinností s nimi zacházet s úctou a soucitem.

Zdeněk Fišer

Zajímavosti ze života rejska obecného

Rejsek obecný, drobný hmyzožravec s neukojitelnou chutí, je fascinujícím obyvatelem našich zahrad a lesů. Věděli jste, že tento drobeček spořádá denně potravu o hmotnosti rovnající se 80–90 % jeho vlastní váhy? Bez jídla vydrží jen pár hodin, a proto musí lovit prakticky nepřetržitě. Jeho jídelníček tvoří hmyz, pavouci, červi a další bezobratlí. Zajímavostí je, že rejsek obecný je schopen ulovit i kořist větší, než je on sám, například mládě ještěrky. Rejsek obecný je známý svým charakteristickým špičatým čenichem, který mu slouží jako citlivý orgán hmatu. Díky němu dokáže s přesností detekovat kořist i v temných zákoutích. Jeho srst není tak hebká jako u myší, ale spíše štětinatá a chrání ho před prochladnutím. Přestože se jedná o poměrně hojný druh, málokdy ho spatříme na vlastní oči. Rejsek obecný je totiž aktivní především v noci a přes den se ukrývá v norách, pod listím nebo v husté vegetaci. Pokud na něj náhodou narazíte, pozor na jeho drobné zoubky – rejsek se brání kousáním.

Publikováno: 07. 12. 2024

Kategorie: příroda