Šarplaninský pastevecký pes: Věrný strážce a oddaný společník

Šarplaninský Pastevecký Pes

Šarplaninský pastevecký pes, známý také jako Šarplaninac, je jedním z nejznámějších balkánských plemen psů. Jeho původ sahá do hor Šar Planina na území bývalé Jugoslávie, kde sloužil jako hlavní pracovník pastevectví a ochránce ovčáků. Dnes se Šarplaninac stal populárním rodinným psem díky své věrnosti, inteligenci a schopnosti chránit své lidi. V tomto článku se podíváme blíže na historii a charakteristiky tohoto úžasného psa.

Původ a historie šarplaninského pasteveckého psa

Šarplaninský pastevecký pes pochází z oblasti pohoří Šar Planina, které se nachází na hranicích mezi Albánií a Severní Makedonií. Jeho původ sahá do dávných časů, kdy byl využíván jako spolehlivý hlídač a strážce stád ovcí před divokými zvěřemi a lupiči. Od 20. století začal být šarplaninac hojně chován také jako služební pes u armády nebo u policie.

Tento robustní a odolný pastevecký pes je vysoce inteligentní a má silnou ochranitelskou instinkt, díky čemuž je stále oblíben na Balkáně i v jiných zemích světa, např. v USA nebo v Německu. Šarplaninac je skvělý společník pro aktivní jedince s dostatkem prostoru k pohybu, avšak kvůli jeho dominantní povaze není nejvhodnější pro lidi s malými dětmi či ostatními domácími mazlíčky.

Vzhled a charakteristické rysy plemene

Šarplaninský pastevecký pes je velké a robustní plemeno, které má silnou stavbu těla a hustou srst. Jeho srst může být buď krátká nebo dlouhá, ale vždy je to hustá vrstva ochranné srsti, která chrání psa před nepříznivými klimatickými podmínkami. Typickým rys především jsou jeho velké a rozměrné tlapky.

Co se týče charakteru šarplaninských psů, jsou obecně charakterizováni jako nezávislí a odhodlaní psi s vysokou mírou loajality ke své rodině. Jsou dobře vyvážení a klidní, ale dokáží být i energičtí, pokud mají motivaci k aktivitám. Tyto psy byly původně chovány jako hlavní pastevci pro ovce v horách Balkánu, což znamenalo, že museli být schopni pracovat tvrdě bez lidského dozoru. Proto jsou nejen nezávislí a inteligentní, ale také stateční a důvěryhodní společníci svých majitelů.

Celkově řečeno, šarplaninský pastevecký pes je impozantní plemeno s charakteristickým zjevem a vlastnostmi. Pokud hledáte inteligentního, loajálního a nezávislého psa se silným pastevnickým instinktem, může být šarplaninec skvělou volbou.

Využití šarplaninského pasteveckého psa jako pasteveckého a ochranného psa

Šarplaninský pastevecký pes je jednou z nejstarších psích ras, která pochází z Balkánu. Tato krásná a silná plemena jsou vysoce ceněna pro své schopnosti jako pastevecký a ochranný pes. Jejich původním úkolem bylo hlídat stáda ovcí a koz na horských pastvinách v oblasti Šarplanina, ale dnes se šarplaninci často používají i jako psi pro osobní ochranu.

Důležitou vlastností šarplaninského pasteveckého psa je jeho schopnost být loajálním společníkem a současně skvělým strážcem. Vzhledem k tomu, že jsou to velmi inteligentní psi s pevnou vůlí, mohou být nároční při výchově. Nicméně, jednou naučení se poslušnosti a disciplíně se stanou velmi poslušnými společníky.

Z hlediska pastevectví mají šarplaninci tendenci být neúnavní ve sledování stád dobytka. Díky své síle, rychlosti a obratnosti dokážou stáda efektivně chránit před predátory, jako jsou vlci nebo medvědi. Kromě toho mají také skvělou paměť - dokážou si zapamatovat cestu na pastvu a zpět.

Díky svému výbornému sluchu a čichu se šarplaninci velmi hodí i pro nasazení jako psi pro osobní ochranu. Jsou přirozeně podezřívaví vůči cizím lidem a dokážou rychle reagovat na nebezpečí. Svou silou a suverenitou, které jimi dýchají, jsou dokonalým zdrojem bezpečí pro jejich majitele.

Celkově lze říci, že šarplaninský pastevecký pes je jedinečná a univerzální psí rasa, schopná plnit rozmanité úkoly - od hlídání stád ovcí na horských pastvinách po strážení majetku. Pokud hledáte spolehlivého společníka se silnými ochrannými instinkty, nemusíte hledat dál než mezi Šarplaninci.

Výcvik a péče o šarplaninského pasteveckého psa

Šarplaninský pastevecký pes patří mezi jedny z nejvýkonnějších a nejspolehlivějších pasteveckých psů na světě. Jeho vynikající vlastnosti, jako jsou silná fyzická stavba, rychlost, odvaha a inteligence, ho umožňují plnit své pracovní úkoly s maximální přesností a efektivitou.

Aby šarplaninský pastevecký pes mohl svou práci dokonale vykonávat, je nutné poskytnout mu adekvátní výcvik a péči. V první řadě je důležité poskytnout psu dostatek pohybu, aby se udržel ve skvělé fyzické kondici. Je třeba ho pravidelně cvičit a trénovat jeho schopnosti ve střetech s klidem i stresovými situacemi.

V dalším kroku by měla být zajištěna spravedlivá a pevná ruka majitele. Šarplaninský pastevecký pes musí být dobře socializovaný a naučen poslouchat rozkazy, jinak by mohl ohrozit ostatní zvířata nebo lidi.

Kromě toho je nutné monitorovat jeho stravu a hygienu tak, aby zůstal zdravý a silný. Pravidelné veterinární prohlídky, správná celková péče i kvalitní strava mu zajistí dlouhý a šťastný život.

Výcvik a péče o šarplaninského pasteveckého psa jsou tedy klíčové pro jeho úspěšné uplatnění v roli pasteveckého psa. Je důležité mu poskytnout dostatek lásky, pozornosti a prostoru k tomu, aby se mohl projevit jako skvělý pracovník a zároveň milující společník své rodiny.

Zdravotní problémy spojené s plemenem

Šarplaninský pastevecký pes je plemeno, které se vyvinulo v horách Balkánu k hlídání stád ovcí a koz. Toto plemeno je velmi odolné, ale stejně jako u jiných plemen, existují některé zdravotní problémy spojené s tímto plemenem. Některé z nejčastějších zdravotních problémů jsou dysplazie kyčelního kloubu, epilepsie a autoimunitní onemocnění, jako je například pemfigus foliaceus. Přestože jsou tyto nemoci dobře známé u šarplaninských pasteveckých psů, většina z nich může být řešena správnou výživou a péčí o psa. Pravidelné veterinární kontroly a preventivní opatření jsou zásadní pro zachování dobrého zdraví tohoto skvělého pasteveckého psa.

Závěr a doporučení pro potenciální majitele šarplaninského pasteveckého psa

Pokud vážně uvažujete o pořízení šarplaninského pasteveckého psa, je důležité si vzít na vědomí několik faktů. Šarplaninci jsou velmi inteligentní a energičtí psi, kteří vyžadují hodně pohybu a tréninku. Jsou to také velmi silní a nezávislí psi, kteří potřebují stabilní vůdce s pevnou rukou.

Doporučujeme hledat chovatele, kteří se specializují na tuto rasu a sledujte jejich pověst v komunitě. Dobrý chovatel by měl být schopen poskytnout informace o rodokmenu rodičů štěňat i historii jejich zdravotního stavu.

Majitelé šarplaninských pasteveckých psů by měli být dobře připraveni na to, že se jedná o velké psy s potenciálem ke kousání a agresi. Proto je důležité investovat čas a úsilí do správné socializace svého psa od mládí.

Celkově lze říci, že šarplaninský pastevecký pes je ideálním společníkem pro zkušené majitele se zájmem o sporty nebo práci s psem. Pokud jste ochotni investovat dostatek času a úsilí do tréninku a péče o vašeho šarplanince, může být tato rasa skvělým přídavkem do vaší rodiny.

Zdroje

Šarplaninský pastevecký pes je nádherné zvíře, které bylo vyšlechtěno pro ochranu stád v horách Šar planiny. Tito psi jsou velice užiteční a spolehliví pomocníci pro pastevecké rodiny. Pokud hledáte nového psa na pastvu, nebo jako společníka do domácnosti, šarplaninští psi jsou jednou z nejlepších možností. V oblastech, kde se tito psi tradičně chovají, najdete mnoho chovatelských stanic a organizací, které poskytují kvalitní a zdravé štěňata. Je to ideální způsob, jak seznámit s tímto úžasným plemenem a připravit se na náročné ale zábavné soužití s tímto inteligentním a loajálním psem.

Publikováno: 18. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: šarplaninský pastevecký pes | pes