Ohař: Věrný lovecký společník s výjimečnými dovednostmi

Ohař

Ohaři jsou jedním z nejoblíbenějších psů mezi lovcem a milovníky honby. Tito psi mají v sebe od dávných dob zabudované instinkty, které jim umožňují spolupracovat s člověkem při hledání kořisti. Ohaři jsou obvykle středně velcí a mají charakteristický dlouhý nos a silné nohy. Jedná se o psy velmi oddané svému pánovi, avšak zároveň i nezávislé a inteligentní, což je nutné brát v úvahu při jejich výcviku. V tomto článku se podíváme blíže na různé druhy ohařů, jejich historii a použití v současné době.

Historie a původ ohařů

Ohaři jsou plemena psů, která jsou velmi oblíbená mezi lovci po celém světě. Historie ohařů sahá až do středověku, kdy byli používáni při lovu pro svou schopnost vystopovat kořist a udržet ji na místě dokud lovec nepřišel. Původně byli ohaři využíváni k lovu ptáků, ale s rozvojem civilizace se toto využití rozšířilo i na lovy jiné zvěře.

Nejznámějšími plemeny ohařů jsou například anglický ohař, irský ohař nebo německý krátkosrstý ohař. Každé plemeno má své specifické vlastnosti a schopnosti, díky nimž je vhodné pro konkrétní typ lovu.

Dnes jsou ohaři chováni nejen jako lovečtí psi, ale také jako společníci do rodin. Jejich inteligence a oddanost majitelům je jedním z důvodů proč se stali tak populární. I když už dnes není téměř nutné je používat k lovu, jejich lovecké instinkty jsou stále velmi silné a potenciál pro tuto činnost mají nachovaný v genech.

Různé druhy ohařů

Ohaři jsou psi, kteří jsou speciálně šlechtěni pro lov. Existuje mnoho různých druhů ohařů, každý s vlastními charakteristikami a schopnostmi. Mezi nejoblíbenější druhy patří například anglický ohař, který je velmi všestranný a používá se k lovu na souši i ve vodě. Dalším známým druhem je německý krátkosrstý ohař, který se často používá ke stopování divoké zvěře. Francouzský ohař je další populární druh, který si oblíbili hlavně francouzští lovci a je oblíben pro své široké spektrum schopností. Ve východní Evropě se používají ruské ohaře, kteří jsou vytrvalí a mají vyvinuté lovecké instinkty. Každý druh má své jedinečné rysy a schopnosti, ale společně mají jedno: jsou to skvělí pomocníci pro lovce.

1. Anglický ohař

Anglický ohař je jedním z nejznámějších psů určených k lovu. Tento pes se vyznačuje svým vynikajícím čichem a schopností pracovat ve všech typech terénu. Anglický ohař je také velmi inteligentní a poslušný, což z něj dělá ideálního parťáka pro lovce. Plemeno je poměrně velké a silné, ale zároveň také velmi milující a oddané svému pánu. Pokud hledáte psa pro lov, který bude skvěle spolupracovat a přitom bude i přátelský společník pro vaši rodinu, anglický ohař může být tou správnou volbou.

2. Německý ohař

Německý ohař, také nazývaný Deutsch Drahthaar, je plemeno psa určeného k lovu. Jedná se o středně velkého a robustního psa, který je vytrvalý, odvážný a mimořádně inteligentní. Jeho srst je hustá a drsná, což napomáhá ochraně před nepříznivými povětrnostními podmínkami a také při ochranném lovu. Německý ohař je vynikajícím společníkem na lov, ale také se hodí jako hlídač nebo záchranářský pes. Je velmi oddaný svému majiteli a dokáže se mu plně podrobit. Pokud hledáte psa pro lovné účely, rozhodně není Německý ohař špatnou volbou.

3. Irský ohař

Irskej ohař patří mezi nejoblíbenější honácké psy na světě. Jeho původ sahá až do Irského ostrova, kde se začal šlechtit už v 18. století. Tento pes je známý pro svou vynikající čichovou paměť a schopnost sledovat kořist po velké vzdálenosti. Navíc má Irský ohař rád práci s lidmi a je zvyklý spolupracovat s nimi při lovu divoké zvěře, zejména ptáků.

Irský ohař je středně velký pes, vážící obvykle mezi 25 a 35 kilogramy. Má silné tlapky a dlouhé uši, které mu pomáhají zachytit vůni kořisti. Jeho srst je drsná a odolná, což ho chrání před nepohodou i ostrými kousky rostlin.

Tito psi jsou velmi inteligentní a vytrvalí. Kromě lovu se používají také jako hlídači nebo průvodci zrakově postižených lidí. Pokud hledáte psa určeného k lovu, Irský ohař je skvělou volbou - jeho energie a oddanost mu umožňují být skvělým společníkem na každé honitbě.

4. Francouzský ohař

Francouzský ohař je jedním z nejvíce specializovaných psů určených k lovu. Tento pes se vyznačuje svou silnou a svižnou postavou, která mu umožňuje pohybovat se rychle i v náročném terénu. Francouzský ohař je také velice inteligentní a vytrvalý, což ho činí skvělým společníkem při lovu zvěře. Tento pes má hustou srst, která ho chrání před nepříznivými klimatickými podmínkami, a také mu dává ochranu při průchodu lesy a houstnoucím porostu. Pokud hledáte vhodného psa pro lov, francouzský ohař je nejen krásným a silným psem, ale také spolehlivým partnerem pro každého lovce.

Vlastnosti a charakter ohařů

Ohaři jsou psy, kteří jsou známí pro své vynikající lovecké schopnosti. Tito psi mají mnoho vlastností a charakteristik, které se hodí pro tuto specifickou práci. Mezi nejvýznamnější patří vynikající čich, vysoká inteligence a schopnost rychle reagovat na nové situace. Ohaři jsou velmi aktivní a vyžadují spoustu pohybu, takže jsou ideálním společníkem pro majitele, kteří milují outdoorové aktivity.

Další důležitou vlastností ohařů je jejich oddanost svému majiteli a rodině. Jsou přátelští ke všem lidem, ale svého pána si velmi oblíbili zvláště a budou ho stále rádi uspokojovat svými loveckými schopnostmi.

Ohaři jsou také dobrosrdeční psi s mírným temperamentem. Spolu se silným instinktem potlačujícím agresivitu představují skvělé společníky jak pro rodiny s dětmi, tak i pro jednotlivce.

Vzhledově je ohař typicky stredne velký pes s dlouhou srstí, pevná kostra a obvykle dlouhymi ušima . Každá rasa ohařů má své specifické rysy, ale všechny jsou obecně vnímány jako majestátní a elegantní psi.

Celkově lze říci, že ohaři jsou nejenom výborní lovci, ale i skvělí společníci pro každodenní život. S jejich inteligencí, oddaností a přátelským temperamentem jsou skvělou volbou pro každého majitele s láskou ke psům.

Využití ohařů při lovu

Ohaři jsou plemena psů, která jsou přizpůsobena k lovu. Jejich hlavní úkolem je najít kořist a ukázat svému majiteli, kde se nachází. Ohaři se využívají především při honbě drobných i velkých zvířat, jako jsou zajíc, srnec, divočák nebo jelen.

Při lovu ohaři používají svůj vynikající čich a vytrvalost. Majitel jim dává signály pomocí gest a hlasových povely. Nejčastěji se ohaři používají společně s loveckými puškami nebo luky.

Důležitým prvkem využití ohařů při lovu je také jejich cvičení. Ohař musí být dobře trénovaný a poslušný, aby mohl plnit své úkoly co nejefektivněji. Cvičení zahrnuje například poslušnostní zkoušky nebo trénink na zvládání terénu.

Ohaři jsou tedy nezbytnými pomocníky loveckých nadšenců a jejich využití je dlouhodobě osvědčené. Pevné nervy, rychlost a vynikající čich jsou vlastnosti, které každý ohař musí mít. Pokud máte zájem o lov a máte rádi psy, může být vlastnictví ohaře pro vás tou správnou volbou.

Péče a výcvik ohařů

Péče a výcvik ohařů jsou důležitými faktory pro úspěšný lov. Ohaři jsou typicky nadšeni lovu a mají vyvinuté lovecké instinkty, ale je nutné je vycvičit na poslušnost a spolupráci s lovcem. Kromě toho je také důležité dbát na jejich zdraví a kondici, aby byli schopni plnit svou funkci bez problémů. Pravidelná péče o srst, správná strava a dostatek pohybu jsou klíčové pro zdraví ohaře. Vhodná sociabilizace od štěněcího věku také přispívá k dobrému chování psa při lovu i mimo něj. Celková péče a výcvik ohařů jsou tedy nezbytností pro úspěšný lovecký zážitek a spokojenost jak samotného psa, tak i jeho majitele.

Zdravotní problémy u ohařů

Zdravotní problémy u ohařů jsou poměrně častým tématem mezi majiteli těchto psů. Jedním z hlavních zdravotních problémů je displazie kyčelního kloubu, která se projevuje bolestí a omezením pohybu. Dalším častým onemocněním u ohařů je epilepsie, která může být geneticky podmíněná. Ohaři také trpí často alergiemi na potraviny a prostředí, což se projevuje svěděním a kožními vyrážkami. Důležité je proto zajistit dostatečnou péči a pravidelné veterinární kontroly, aby byly tyto zdravotní problémy odhaleny včas a správně léčeny.

Ohaři jako rodinní mazlíčci

Ohaři jsou často vnímáni jako pes vyhrazený pro lov, ale mnoho lidí neví, že jsou také skvělými rodinnými mazlíčky. Tyto psy mají mimořádné smysly a jsou velmi inteligentní, což je dělá přátelskými a oddanými společníky pro celou rodinu. Své majitele si zamilují a dokážou s nimi strávit hodiny hraním a vycházkami. Navíc si dobře rozumí i s dětmi, což je důvodem proč se stávají oblíbenými v rodinách po celém světě. I když jsou ohaři tradičně myslivec, jejich schopnost pracovat ve smečce znamená také to, že umí koexistovat s ostatními domácími zvířaty. Pokud tedy hledáte milujícího a aktivního psa do vaší rodiny, nemusíte hledat dál než ohaře.

Shrnutím tohoto článku o ohaři se lze domnívat, že tito psi mají vynikající lovecké schopnosti a jsou ideální pro lov divokých zvířat. Mnoho majitelů si užívá společnosti těchto psů i mimo lov a chování ohaře se zdá být obecně klidné a vyrovnané. Ohař je bezesporu skvělým společníkem pro milovníky venkovních aktivit a rodinného života.

Zdroje

Při psaní článku o ohaři je důležité zmínit také jeho zdroje. Ohař je pes určený k lovu a proto jsou největším zdrojem informací o této plemeni samotní chovatelé, lovcové a lesní správy. Tyto osoby mají zkušenosti s tímto plemenem a mohou poskytnout užitečné rady pro péči a trénink psa. Dalším zdrojem informací jsou knihy a internetové stránky specializované na chov psů, které se věnují i konkrétně tomuto plemeni. V neposlední řadě existují také organizace zaměřené na chov ohařů, které poskytují informace o historii tohoto plemene, jeho charakteristických rysech a také standardech pro výstavní kvalitu. Celkově lze říci, že pro zpracování kvalitního článku o ohaři je nutné využít více zdrojů, aby bylo možné poskytnout co nejkomplexnější obraz této krásné a vysoce inteligentní psí rasy.

Publikováno: 11. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: ohař | pes určený k lovu