Mšice: Nenápadní upíři našich zahrad

Mšice

Mšice: Malí škůdci rostlin

Mšice, drobný hmyz s měkkým tělem, jsou postrachem nejednoho zahrádkáře. Tyto savé potvůrky se živí šťávami rostlin, čímž oslabují jejich růst a snižují výnosy. Mšice se navíc velmi rychle množí a snadno se šíří, takže dokáží během krátké doby napadnout celou zahradu. Existuje mnoho druhů mšic, které se liší barvou i velikostí. Některé druhy mšic preferují specifické rostliny, zatímco jiné napadají širokou škálu rostlin. Mezi typické příznaky napadení mšicemi patří zkroucené listy, lepkavé výměšky (medovice) na rostlinách a přítomnost mravenců, kteří se medovicí živí.

Životní cyklus a rozmnožování

Motýli procházejí fascinujícím životním cyklem, který zahrnuje čtyři fáze: vajíčko, larva (housenka), kukla a dospělec. Samička motýla klade vajíčka na rostliny, které slouží jako potrava pro housenky. Po vylíhnutí se housenka živí a roste, několikrát se svléká z kůže. Jakmile dosáhne plné velikosti, zakuklí se. Uvnitř kukly probíhá proměna, zvaná metamorfóza, během níž se housenka přemění na dospělého motýla. Po dokončení metamorfózy se motýl vylíhne z kukly, nechá si uschnout křídla a vydá se hledat potravu a partnera pro rozmnožování. Dospělí motýli se živí nektarem z květů a hrají důležitou roli v opylování rostlin.

Potrava a způsoby sání

Klíšťata jsou paraziti, kteří se živí výhradně krví hostitelů. Pro získání potravy se potřebují pevně přisát. To jim umožňuje speciální ústní ústrojí zvané hypostom. Hypostom je opatřen zpětnými háčky, které se pevně zachytí v kůži hostitele. Klíště pak vypouští do rány sliny, které obsahují látky tlumící bolest a zabraňující srážení krve. Díky tomu si hostitel často ani nevšimne, že je napaden. Sání krve může trvat několik dní až týdnů. Během této doby klíště zvětšuje svůj objem a mění barvu do šeda až do hněda.

Přirození nepřátelé mšic

Mšice, drobní saví škůdci rostlin, mají v přírodě mnoho nepřátel. Mezi ty nejvýznamnější patří slunéčka sedmitečná, jejichž larvy i dospělci se živí velkým množstvím mšic. Dále jsou to pestřenky, jejichž larvy se specializují na konzumaci mšic, a zlatoočka, jejichž larvy jsou také dravé a mšice jim velmi chutnají.

Kromě hmyzu se na regulaci populace mšic podílejí i někteří ptáci, například sýkorky, které je sbírají z rostlin. I pavouci, zejména drobní pavoučci, kteří vytvářejí sítě, se živí mšicemi.

Podpora přirozených nepřátel mšic je důležitou součástí biologické ochrany rostlin. Pestrá zahrada s dostatkem kvetoucích rostlin přiláká užitečný hmyz, který pomůže udržet populace mšic pod kontrolou.

Ochrana rostlin před mšicemi

Mšice patří mezi nejčastější a nejotravnější škůdce rostlin. Tito drobní saví hmyz se živí šťávou z rostlin, čímž způsobují jejich oslabení, deformaci listů a květů a přenos virových chorob. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak mšice efektivně likvidovat a chránit tak vaše rostliny.

Mezi nejjednodušší metody patří mechanické odstraňování mšic proudem vody nebo jejich rozmačkání mezi prsty. Důležité je pravidelně kontrolovat rostliny a zasáhnout hned při prvních příznacích napadení.

V boji s mšicemi vám pomohou i jejich přirození nepřátelé, jako jsou slunéčka sedmitečná, zlatoočky nebo škvoři. Přilákejte je na svou zahradu vysazením rostlin, které je lákají, jako jsou kopr, měsíček lékařský nebo řebříček.

V případě silného napadení je možné sáhnout po insekticidech. Na trhu jsou k dostání jak chemické, tak i ekologické varianty, například na bázi olejů nebo draselného mýdla. Při jejich použití je důležité dodržovat pokyny na obalu a dbát na ochranu životního prostředí.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Petr Vandrbálek

Tagy: mšice | hmyz