Malá plemena psů: Skvělí společníci na čtyřech tlapkách

Malá Plemena Psů

Vítejte v našem článku zaměřeném na malá plemena psů! Pokud jste milovníkem psů, určitě víte, že existuje mnoho druhů a velikostí. V tomto článku se zaměříme především na malá plemena psů a podíváme se na jejich charakteristiky, historii a hlavní výhody a nevýhody, které majitelé malých plemen mohou očekávat. Malí psi mohou být skvělými společníky pro lidi různého věku a životního stylu, ale také si vyžadují specifickou péči. Pojďme se tedy společně podívat na svět malých psů!

Historie malých plemen psů

Historie malých plemen psů sahá až do starověkého Egypta, kde byly často používány jako společníci faraonů. V Evropě se začaly objevovat v 16. století, kdy byly oblíbené u šlechtických rodin jako dekorativní psi. V průběhu 19. století se rozšířila móda chovu malých psů mezi běžné obyvatelstvo a mnoho z těchto plemen začalo být vyváženo do celého světa. Dnes jsou malá plemena psů velmi populární pro svou přítulnost a schopnost žít i v menším bytě.

Charakteristiky malých plemen psů

Malá plemena psů jsou známá svou neuvěřitelnou roztomilostí a přátelským charakterem. Nejčastěji mají nízký růst, lehkou stavbu těla a krátké nohy. Díky svým malým rozměrům jsou tito psi ideálním společníkem pro bytový život, protože nepotřebují mnoho prostoru k pohybu. Navzdory svému drobnému tělu však mají velké srdce - jsou velmi hraví, aktivní a oddaní svým majitelům. Mezi nejpopulárnější malá plemena psů patří francouzský buldoček, čivava, pudl a teriér. Pokud hledáte vhodného společníka na celý život, určitě byste neměli opomenout tyto skvělé psy!

Populární malá plemena psů

Populární malá plemena psů jsou oblíbenou volbou mezi majiteli psů, kteří preferují menší a snadno ovladatelné psy. Mezi tyto plemena patří například francouzský buldoček, čivava, jorkšírský teriér, mopslík nebo maltský psík. Tyto psi jsou ideální pro bytové prostředí a majitelé si je zamilují pro jejich roztomilost a charismatickou povahu. Navíc jsou tato plemena velmi inteligentní a snadno se učí různým trikům. Pokud hledáte společenského mazlíčka, který vám bude dělat radost po celý den, jedno z populárních malých plemen psů by mohlo být tou správnou volbou pro vás.

Péče o malá plemena psů

Péče o malá plemena psů je velmi důležitá, protože se často jedná o citlivé a křehké psy. Je nutné zajistit jim včasnou veterinární péči a pravidelně je kontrolovat. Malí psi mají také mnohem vyšší riziko zubního kazu, proto by měl být jejich chrup pečlivě čištěn. Důležité je také dbát na správnou stravu, která musí obsahovat všechny potřebné živiny pro malý organismus. A konečně, nesmíme zapomínat na pravidelný pohyb a trénink, aby se psy udrželi ve správné kondici a neztloustli. Správná péče o malé psy je klíčová pro jejich zdraví a štěstí.

Výcvik a socializace malých plemen psů

Výcvik a socializace jsou pro malá plemena psů velmi důležité, aby se staly společenskými a poslušnými mazlíčky. Je nutné začít s výcvikem co nejdříve, ideálně již ve věku 8-12 týdnů. Hlavní cíl je naučit psa základní poslušnosti, jako je chůze na vodítku, sedni, lehni nebo stůj. Důležitá je také socializace, při které se pes učí přijímat nové podněty a situace bez strachu či agresivity. Malá plemena mají často tendenci k vyhraněnému chování a nachování si svého prostoru. Proto je třeba jim odmalička ukazovat, jak se správně chovat ve společnosti lidí i jiných zvířat. S pravidelným tréninkem a pozitivní motivací lze malá plemena vycvičit k naprostému povolání na povel svého majitele a být skvělým parťákem do každodenního života.

Zdravotní problémy u malých plemen psů

Malé plemena psů jsou velmi populární mezi majiteli, ale bohužel jsou také náchylnější k určitým zdravotním problémům. Mezi nejčastější zdravotní komplikace u malých plemen patří například problémy s kardiovaskulárním systémem, dislokace patelly a duodenální ulceróza. Tito drobní psi také mohou trpět respiračními problémy, zejména těmi spojenými s přetížením dýchacích cest a sny. Takže si majitelé malých plemen musí být vědomi těchto možných zdravotních rizik a znát opatření, která mohou pomoci prevenci těchto onemocnění.

Malá plemena psů a rodina

Malá plemena psů jsou často vynikající volbou pro rodiny, zejména pro ty, kteří žijí ve stísněnějších prostorách. Tyto psi jsou obvykle velmi přátelští, společenští a snadno se učí různým trikům a povely. Jsou ideální pro děti, protože jsou menšího vzrůstu a mohou být snadno ovládáni. Zatímco někteří lidé si myslí, že malá plemena psů nejsou tak aktivní jako větší plemena, ve skutečnosti mají tyto psi obvykle mnoho energie a potřebují pravidelné cvičení a venkovní aktivity. Když jsou dobře trénovaní a správně socializovaní s rodinou, malá plemena psů mohou být skvělými společníky pro celou rodinu.

Malá plemena psů a bydlení v bytě

Malá plemena psů jsou ideální pro bydlení v bytě. Jejich kompaktní velikost jim umožňuje pohodlné pobyt v menším prostoru, přičemž současně poskytují majitelům spoustu lásky a zábavy. Tyto psi se navíc snadno učí vnitřní hygieně a vyžadují méně cvičení než větší plemena. Nicméně, je důležité zajistit malému psu dostatek pohybu a mentální stimulace pomocí každodenních procházek a hraní s hračkami ve vhodné velikosti.

Závěrem lze říci, že malá plemena psů jsou skvělými společníky pro ty, kteří chtějí mít doma zvířecího kamaráda. Jejich malé velikosti umožňuje snadnou manipulaci a pobyt v menších prostorách. Tyto psi jsou aktivní a energičtí, ale také potřebují dostatek péče a pozornosti ze strany svých majitelů. Proto je důležité přemýšlet pečlivě o tom, zda máme dostatek času a prostoru pro péči o takového psa. Pokud ano, mohou být malá plemena psů skvělými společníky a poskytnout nám mnoho radostných chvil.

Publikováno: 23. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: malá plemena psů | psi