Cavalier King Charles španěl: Psí aristokrat s něžným srdcem

Cavalier King Charles Spaniel

Původ a historie

Kavaleři, jak se jim zkráceně a láskyplně říká, mají původ sahající až do 16. století. Tehdy byli malí španělé velmi oblíbení u evropské šlechty a často se objevovali na obrazech slavných mistrů jako Van Dyck či Tizian. Tito psí společníci si užívali života v přepychu a na klíně urozených dam. Jejich úkolem bylo zahřívat jim klín a dělat jim společnost.

V 17. století si plemeno oblíbil anglický král Karel II., po němž také získalo své jméno. Karel II. byl těmito psy doslova posedlý a povolil jim vstup i do budovy parlamentu. Po jeho smrti popularita plemene neklesla. Naopak, chovu se věnovali i další panovníci, například Marie Stuartovna.

V průběhu 18. a 19. století se vzhled kavalierského španěla začal měnit. V módě byli psi s kratšími nosy a kulatější hlavou. Do chovu se tak začali křížit mopsíci a japonští španělé. Původní vzhled královského oblíbence se tak začal vytrácet.

Naštěstí se na počátku 20. století našla skupina nadšenců, která se rozhodla obnovit původní podobu plemene. Díky jejich úsilí a pečlivému výběru psů se podařilo vyšlechtit kavalierského královského španěla, jak ho známe dnes. Ačkoliv se od svých předků liší v některých detailech, zachoval si jejich milou a přátelskou povahu.

Vzhled a charakteristika

Cavalier king charles španěl je menší psí plemeno, které si získává srdce lidí po celém světě. Jeho vzhled je charakteristický harmonickou stavbou těla a milým výrazem. Srst je středně dlouhá, hedvábná a může být rovná nebo mírně zvlněná. Typickými znaky plemene jsou dlouhé uši s bohatou srstí, velké, tmavé a kulaté oči, které vyzařují inteligenci a přátelskost.

Existují čtyři barevné varianty: Blenheim (bílo-hnědá), Tricolor (černo-bílo-hnědá), Black and Tan (černo-hnědá) a Ruby (červená). Dospělý jedinec dosahuje výšky 30-33 cm a hmotnosti 5,4-8 kg. Právě díky své ideální velikosti se hodí i do menších bytů, ale i do rodin s dětmi.

Povaha a temperament

Kavalieři jsou známí svou přátelskou a milující povahou. Jsou to psi, kteří milují společnost lidí a rádi tráví čas mazlením se na gauči. Jsou velmi přizpůsobiví a spokojení v různých prostředích, od bytů po domy se zahradou. Díky své mírné a trpělivé povaze jsou skvělými rodinnými psy a dobře vycházejí s dětmi. Je však důležité si uvědomit, že každý pes je individualita a jeho temperament může být ovlivněn genetikou, socializací a výchovou.

Temperament kavalierského krále španěla je obvykle popisován jako veselý, hravý a přítulný. Tito psi jsou obvykle klidní a učenliví, což z nich činí ideální společníky pro rodiny s dětmi. Jsou také velmi inteligentní a učenliví, takže se snadno cvičí. Je důležité je socializovat od raného věku, aby si zvykli na různé lidi, zvířata a prostředí.

I když jsou kavalieři obecně zdravé plemeno, existují určitá zdravotní rizika, která byste si měli být vědomi. Patří mezi ně srdeční onemocnění, oční problémy a dysplazie kyčelního kloubu. Pravidelné veterinární kontroly a správná péče mohou pomoci tato rizika minimalizovat.

Péče a zdraví

Kavalír King Charles španěl je plemeno psa známé svou přátelskou a milující povahou. Stejně jako u všech plemen psů, i kavalíři vyžadují specifickou péči, aby si udrželi své zdraví a štěstí po celý svůj život.

Pravidelná péče o srst je nezbytná, jelikož kavalíři mají dlouhou, hedvábnou srst, která se snadno zacuchává. Doporučuje se kartáčování alespoň dvakrát týdně, aby se zabránilo tvorbě uzlů a dredů. Pravidelné koupání pomůže udržet srst čistou a lesklou.

Kromě péče o srst je důležité věnovat pozornost i uším kavalíra. Jejich dlouhé, svěšené uši jsou náchylné k infekcím, proto je důležité je pravidelně čistit a udržovat v suchu.

Pravidelné prohlídky u veterináře jsou nezbytné pro udržení celkového zdraví kavalíra. Veterinář zkontroluje celkový zdravotní stav psa, provede potřebná očkování a poradí s prevencí proti parazitům.

Kavalíři jsou náchylní k určitým zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, oční problémy a onemocnění kloubů. Pravidelné veterinární prohlídky a včasná diagnostika a léčba mohou pomoci tyto problémy zvládnout a prodloužit život vašeho psa.

Stejně jako u všech psů je i u kavalírů důležitá vyvážená strava a dostatek pohybu. Kvalitní krmivo pro psy, přizpůsobené jejich věku a aktivitě, jim poskytne potřebné živiny. Pravidelné procházky a hry pomohou udržet vašeho kavalíra v dobré kondici a zabrání obezitě.

Péče o kavalíra King Charles španěla vyžaduje čas a úsilí, ale odměnou vám bude láskyplný a věrný společník na mnoho let.

Výchova a výcvik

Cavalier King Charles španěl je plemeno psa známé svou přátelskou a milující povahou. Jsou to inteligentní psi, kteří se rychle učí, takže výchova a výcvik jsou s nimi obvykle radostí.

Důležitá je důslednost a pozitivní motivace. Používejte odměny, jako jsou pamlsky, hračky a pochvaly, abyste psa motivovali k učení. Trestání nebo hrubé zacházení je kontraproduktivní a může poškodit váš vztah se psem.

Začněte se socializací štěněte co nejdříve. Seznamte ho s různými lidmi, psy, místy a zvuky. To mu pomůže vyrůst v sebevědomého a vyrovnaného psa.

Cavalier King Charles španělé se rádi učí novým věcem a účastní se aktivit se svými majiteli. Jsou skvělými rodinnými psy a hodí se i k dětem.

Při výcviku buďte trpěliví a laskaví. Cavalier King Charles španělé jsou citliví psi a nereagují dobře na hrubé zacházení. Pokud budete trpěliví a důslední, váš Cavalier King Charles španěl se brzy naučí všemu, co ho chcete naučit.

Vhodný majitel

Cavalier King Charles Španěl je plemeno psa, které je známé svou přátelskou a milující povahou. Jsou to skvělí společníci pro rodiny s dětmi i pro jednotlivce. Díky své přizpůsobivé povaze se hodí jak do bytu, tak do domu se zahradou.

Cavalier je aktivní plemeno, které potřebuje každodenní procházky a hry. Uvítá také možnost proběhnout se na oplocené zahradě. Není to však pes, který by vyžadoval extrémní množství pohybu.

Důležité je, aby byl Cavalier součástí rodiny a nebyl odloučený. Jsou to psi, kteří milují společnost a nebaví je trávit dlouhé hodiny o samotě. Pokud tedy hledáte psa, který s vámi bude trávit většinu času, Cavalier King Charles Španěl je pro vás tou pravou volbou.

Jejich učenlivá povaha z nich dělá vhodné psy i pro začínající majitele. Je však důležité být trpělivý a důsledný při jejich výchově.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že Cavalier King Charles Španěl je plemeno náchylné k určitým zdravotním problémům. Je proto důležité vybrat si štěně od zodpovědného chovatele, který dbá na zdraví svých psů.

Zajímavosti o plemeni

Kavaleří králové španělé jsou známí svou přátelskou a milující povahou. Jsou to psi, kteří milují společnost lidí a jsou skvělými rodinnými společníky. Díky své mírné a trpělivé povaze vycházejí dobře s dětmi a jinými domácími mazlíčky. Jsou to také velmi inteligentní psi, kteří se snadno učí. Díky tomu jsou ideálními společníky pro výcvik poslušnosti a psích sportů.

Plemeno má bohatou historii. Byli oblíbenci anglických králů, jak napovídá jejich jméno. Král Karel II. byl natolik okouzlen těmito psy, že jim povolil vstup do všech veřejných budov, včetně parlamentu.

Kavaleří králové španělé se vyskytují ve čtyřech barevných variantách: Blenheim (bílá s kaštanovými znaky), Tricolor (černá, bílá a tříslová), Ruby (celkově sytě mahagonová) a Black and Tan (černá s tříslovými znaky).

Tito psi jsou obecně zdraví, ale jako u mnoha plemen se i u nich mohou vyskytnout specifická onemocnění. Mezi ně patří srdeční choroby, oční problémy a onemocnění kloubů. Pravidelné veterinární kontroly a zdravý životní styl s dostatkem pohybu a vyváženou stravou pomohou udržet vašeho kavaleřího krále španěla v co nejlepší kondici.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Pavel Matějka

Tagy: cavalier king charles spaniel | plemeno psa