Barmská kočka: Tajemství exotiky z Barmy

Barmská Kočka

Barmská kočka je elegantní plemeno kočky, pocházející z jihovýchodní Asie. Toto plemeno je charakteristické krátkou a lesklou srstí, která může být různých barev, jako jsou třeba hřebíčkově červená, modrá nebo sametově hnědá. Barmské kočky mají typický kulatý obličej a velké mandlové oči se smaragdově zeleným šedomodrým odleskem. Tyto kočky jsou velmi inteligentní, hravé a milující společnost svých majitelů. V tomto článku si přiblížíme historii i současnost tohoto fascinujícího plemene.

Původ a historie barmkých koček

Barmská kočka, plemeno kočky pocházející z Barmy, patří mezi nejstarší kočičí rasy. Jejich původ sahá až do 14. století, kdy byly chovány v benediktýnských klášterech v Barmě (dnes Myanmar). Tyto kočky byly považovány za posvátné a byly chráněny jako národní poklad. V Evropě se barmky objevily až v roce 1871, kdy byly dovezeny jako dary pro britského guvernéra v Barmě. Postupně se rozšířily po celém světě a získaly si mnoho příznivců svým elegantním vzhledem a láskyplnou povahou. Dnes jsou barmky jedním z nejoblíbenějších plemen koček na světě.

Vzhled a charakteristika plemene

Barmská kočka je poměrně velké plemeno kočky s dlouhým a štíhlým tělem, vyznačující se zářivým hnědým nebo modravým zbarvením srsti. Jejich oči jsou kulaté a světlé, což jim dodává jemný a elegantní vzhled. Barmské kočky jsou přátelské, inteligentní a hlasité tvory, kteří se snadno přizpůsobí novému domovu. Rády tráví čas s lidmi a potřebují mít stálou společnost, aby si udržely svou šťastnou povahu.

Péče o barmkou kočku

Péče o barmskou kočku je klíčová pro to, aby zůstala zdravá a spokojená. Barmské kočky jsou aktivní a přátelské plemeno, které se rychle stane členem vaší rodiny. Pro úspěšné péči o barmku je potřeba ji pravidelně krmit kvalitním krmivem a zajistit jí čerstvou vodu. Dbejte také na to, aby měla dostatek prostoru k pohybu a hrám. Barmské kočky milují hraní si s míčky, takže pořiďte nějakou kočičí hračku. Pokud máte barmskou kočku dlouhosrstou variantu, nezapomeňte na pravidelný úklid jejího srsti pomocí kartáče, aby nevznikly uzly a zacuchaná srst. Průběžně kontrolujte stav zubů a drápů u vaší barmské kočky - v případě potřeby navštivte veterinárního lékaře pro kontrolu a řešení problémů. S pravidelnými návštěvami u veterináře můžete předejít mnoha vážným onemocněním barmských koček a udržet je v dobrém zdravotním stavu.

Výživa a strava barmkých koček

Barmští kočičí nadšenci se shodují, že pro zachování zdravého a šťastného života svých koček je nutné dbát na jejich výživu a stravu. Barmky jsou aktivní zvířata s vyšší energetickou potřebou, proto by měla být jejich strava bohatá na proteiny a tuky. Doporučuje se kvalitní granule s vysokým obsahem masa, ale také přidávat do jídla čerstvé maso nebo konzervy s nízkým obsahem sacharidů. Důležité je také zajistit dostatek tekutin, aby kočky nepropadaly dehydrataci a problémům s trávicím traktem. Vzhledem k tomu, že jsou barmky velmi chytré kočky, doporučuje se používat hračky naplněné granulemi jako zdrojem stimulace a cvičení pro své miláčky.

Zdraví a preventivní opatření

Zdraví a preventivní opatření jsou pro všechna plemena koček klíčové. Pokud jde o barmskou kočku, je důležité zajistit pravidelnou návštěvu veterináře pro preventivní očkování a testování na parazity. Je také vhodné pravidelně čistit uši a zuby, zvláště pokud má vaše kočka tendenci k tvorbě zubního kamene. Důležitým preventivním opatřením je také pravidelné vážení a kontrola stravy, aby se zabránilo obezitě. Kromě toho je zapotřebí zajistit dostatek pohybu a stimulaci, například pomocí hraček nebo horolezeckých překážek, což pomůže udržet jejich fyzickou i duševní kondici v kondici. V případě jakékoli změny chování nebo zdravotních problémů byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc veterinárního lékaře.

Chov a odchov barmkých koček

Barmská kočka je původem z jihovýchodní Asie, přesněji z Barmy (dnešního Myanmaru). Jedná se o středně velkou kočku s kulatou hlavou a velkýma očima. Je to společenské zvíře, které se dobře snáší s lidmi i ostatními domácími mazlíčky. Co se týče chovu a odchovu barmských koček, je důležité dbát na kvalitní stravu s dostatečným množstvím bílkovin a vitamínů. Je také vhodné zajistit kočce dostatek pohybu a prostoru pro vybavení svých potřeb. Vzhledem k tomu, že jsou barmské kočky poměrně plodné, je nutné pečlivě kontrolovat počet vrhů v průběhu jednoho roku, aby nebyla ohrožena jejich zdraví ani blaho celkové populace.

Populární barmké kočky ve světě

Barmská kočka je vysoce ceněné plemeno kočky, které pochází z jihovýchodní Asie. Toto krásné a elegantní zvíře se stalo velmi populární v posledních letech díky svému unikátnímu vzhledu a milému temperamentu. Barmská kočka má krásnou středně dlouhou srst s lesklým a hedvábným povrchem, která může být různých odstínů - od tmavších hnědých barev po světlejší béžové tóny.

Co se týče jejího chování, barmské kočky jsou známé pro svou hravost a aktivitu. Jsou velmi přátelské k lidem a rády si hrají s dospělými i s dětmi. Toto plemeno si udrželo také několik obecných charakteristik jako je touha být blízko svých majitelů, potřeba lásky a společnosti.

Dnes se barmské kočky staly jedním z nejoblíbenějších plemen na celém světě a jsou velmi žádané jako domácí mazlíčci. Lidé oceňují jejich krásné vzhledy, hravost, přizpůsobivost k novým prostředím, stejně jako bliskavou inteligenci a schopnost si udržet dobrou náladu i v nejtíživějších situacích. Je proto zcela pochopitelné, proč je barmská kočka tak populární, zejména mezi těmi, kteří si rádi pořizují domácí mazlíčky.

Barmská kočka je půvabné a elegantní plemeno, které je v poslední době čím dál tím populárnější. Její krása a inteligence jsou nezpochybnitelné, avšak i přesto se jedná o poměrně vzácné zvíře, které ne každý má možnost vidět na vlastní oči.

V závěru lze konstatovat, že barmská kočka je jednoznačně jedním z nejkrásnějších a nejobdivovanějších plemen koček na světě. Pokud hledáte společníka, který Vám bude sloužit jako milující a oddaný kamarád, pak byste mohli přemýšlet právě o této rasové kočce.

Publikováno: 20. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Kamil Blažek

Tagy: barmská kočka | plemeno kočky pocházející z barmy