Polníček: Malý zázrak z přírody s velkou chutí

Polníček

Polníček: Malý list, velká chuť

Polníček je malý zázrak. Nenápadná bylina s lehce nahořklou, oříškovou chutí, která dodá šmrnc salátům, sendvičům i teplým pokrmům. Pěstovat ho zvládne i úplný začátečník, a to na zahradě i v truhlíku za oknem. Semínka se sejí od března do září a sklízet můžete už po pár týdnech. Polníček má rád slunná stanoviště a propustnou půdu.

A co je na něm nejlepší? Je nabitý vitamíny a minerály! Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, betakaroten, draslík, vápník a železo. Pravidelná konzumace polníčku tak prospívá imunitě, trávení i krvetvorbě.

Původ a rozšíření polníčku

Polníček, tato drobná a chutná zelenina, má svůj původ v oblasti Středomoří a západní Asie. Již staří Římané a Řekové si cenili jeho pikantní chuti a používali ho jako zeleninu i léčivou rostlinu. Ve středověku se polníček rozšířil do celé Evropy a stal se oblíbenou součástí jídelníčku. Díky své nenáročnosti na pěstování se mu daří v různých klimatických podmínkách a dnes je rozšířen po celém světě.

Druhy a odrůdy polníčku

Polníček, latinsky Valerianella locusta, se pyšní několika druhy a odrůdami, které se liší tvarem listů, chutí i dobou sklizně. Mezi nejznámější patří:

Valerianella locusta var. locusta, klasický polníček s oválnými listy a jemně oříškovou chutí.

Valerianella locusta var. longifolia, jehož protáhlé listy se hodí do salátů i k tepelné úpravě.

Valerianella eriocarpa, s drobnými lístky a výraznější, lehce nahořklou chutí.

Kromě těchto základních druhů existuje i řada kultivarů, například 'Verte de Cambrai' s velkými listy, 'Duro' odolný proti chladu, nebo 'Elan', který rychle roste.

Pěstování: Snadné i v truhlíku

Pěstování rajčat není žádná věda, zvládnete ho i na balkoně v truhlíku. Stačí zvolit kompaktní odrůdu, která je pro pěstování v nádobách ideální. Nezapomeňte na dostatečně velký a hluboký truhlík s drenážními otvory. Rajčata potřebují slunné stanoviště a pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření. Pro bohatou úrodu je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem na rajčata. Sklízet pak můžete vlastní sladká a šťavnatá rajčata přímo z balkonu.

Výživové hodnoty: Vitamínová bomba

Rajčata jsou plná vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro naše zdraví. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C, silného antioxidantu, který posiluje imunitu a chrání buňky před poškozením. Obsahují také vitamín A, důležitý pro zdravý zrak a pokožku, a vitamín K, který je nezbytný pro srážlivost krve a zdravé kosti. Kromě vitamínů jsou rajčata bohatá na draslík, minerál, který pomáhá regulovat krevní tlak, a lykopen, silný antioxidant, který může chránit před některými druhy rakoviny. Ať už je jíte čerstvé, sušené nebo ve formě šťávy, rajčata jsou chutným a zdravým doplňkem vašeho jídelníčku.

Využití v kuchyni: Saláty a další

Čerstvé listy se skvěle hodí do salátů, kterým dodají osvěžující chuť a křupavost. Můžete je kombinovat s rajčaty, okurkami, paprikou, cibulí a další zeleninou. Pro zvýraznění chuti přidejte zálivku z olivového oleje, citronové šťávy a bylinek.

Kromě salátů se hodí i do sendvičů, tortill, nebo wrapů. Můžete je přidat do smoothie, studených polévek, nebo omáček. Nasekané listy dodají svěžest i pomazánkám z tvarohu, sýra nebo avokáda.

Zdravotní benefity polníčku

Polníček není jen lahodná zelenina, ale také nutriční bomba plná vitamínů a minerálů. Je skvělým zdrojem vitamínu K, důležitého pro srážlivost krve a zdravé kosti. Obsahuje také vitamín C, antioxidant posilující imunitu, a vitamín A, prospěšný pro zrak. Z minerálů v polníčku najdeme draslík, důležitý pro regulaci krevního tlaku, a železo, nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Díky nízkému obsahu kalorií je polníček vhodný i při redukčních dietách. Jeho konzumace se doporučuje pro podporu trávení a detoxikaci organismu.

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Pavel Matějka

Tagy: polníček | druh rostliny