Kouzlo jarní zahrady: Muchovník Lamarckův

Amelanchier Lamarckii

Původ a rozšíření muchovníku Lamarckova

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii), často nazývaný indiánská borůvka, je opadavý keř nebo malý strom pocházející ze Severní Ameriky. Přes svůj původ v Severní Americe se muchovník Lamarckův rozšířil i do Evropy, kde zplaněl a stal se oblíbenou okrasnou dřevinou. V Evropě se s ním můžeme setkat v parcích, zahradách, ale i ve volné přírodě. Jeho obliba pramení z jeho nenáročnosti, odolnosti vůči chorobám a škůdcům a také z jeho krásy. Na jaře muchovník Lamarckův okouzluje svými bílými květy, které se objevují v bohatých hroznech. V létě se pak keř zahalí do temně fialových až černých plodů, které jsou jedlé a chutné. Plody muchovníku Lamarckova připomínají borůvky a jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty.

Charakteristika muchovníku Lamarckova

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je opadavý, hustě větvený keř nebo malý strom dorůstající výšky až 8 metrů. Pochází ze Severní Ameriky, ale v Evropě zdomácněl a často se pěstuje jako okrasná dřevina. Jeho krása vynikne zejména na jaře, kdy ho zdobí záplava bílých květů, které se objevují v dubnu a květnu ještě před vyrašením listů. Květy jsou uspořádány v převislých hroznech a lákají včely a další opylovače. Listy muchovníku Lamarckova jsou oválné, na okraji jemně pilovité a na podzim se zbarvují do nádherných odstínů oranžové, červené a žluté. Plodem jsou malé, modročerné malvice, které dozrávají v červnu a červenci. Chuťově připomínají borůvky a jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Muchovník Lamarckův je nenáročná dřevina, která preferuje slunné stanoviště a propustnou, mírně kyselou půdu. Dobře snáší i polostín a je odolný vůči mrazu, suchu i znečištěnému ovzduší. Díky své nenáročnosti, atraktivnímu vzhledu a chutným plodům je muchovník Lamarckův oblíbenou dřevinou pro zahrady a parky.

Vlastnost Amelanchier lamarckii
Český název Muchovník Lamarckův
Typ rostliny Opadavý keř
Výška Až 6 metrů
Barva květů Bílá
Období květu Duben - květen

Květy a plody muchovníku

Muchovník olšolistý (Amelanchier lamarckii) patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Kvete od dubna do května, ještě před olistěním, nebo současně s rašícími listy. Jeho bílé, pětičetné květy jsou uspořádány v hroznovitých květenstvích a dodávají rostlině na jaře okouzlující vzhled. Jednotlivé květy dosahují v průměru 2 až 4 cm a zdobí je množství dlouhých tyčinek s jasně žlutými prašníky. Právě tyto nápadné tyčinky dodávají květům muchovníku jejich charakteristickou krásu.

Po opylení se z květů vyvíjejí drobné, kulaté malvice, které dozrávají od června do července. Zpočátku mají zelenou barvu, ale postupně se zbarvují do červena až tmavě fialova. Zralé plody muchovníku olšolistého jsou jedlé a velmi chutné. Mají sladkou, mírně navinule trpkou chuť, která připomíná kombinaci borůvek, jablek a rybízu. Plody jsou bohaté na vitamíny, antioxidanty a vlákninu. Konzumují se čerstvé, ale jsou vhodné i k dalšímu zpracování, například na marmelády, džemy, sirupy, kompoty nebo do koláčů.

Použití plodů muchovníku

Muchovník olšolistý (Amelanchier lamarckii), často nazývaný indiánská borůvka, je druh rostliny, jejíž plody se těší čím dál větší oblibě. Tyto malé, modrofialové bobule dozrávají obvykle v červnu a chutí připomínají kombinaci borůvek a jablek s jemným nádechem mandlí. Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a antioxidantů jsou plody muchovníku nejen chutné, ale i zdravé. Konzumovat je můžeme čerstvé, hned po utržení z keře. Skvěle se ale hodí i k dalšímu zpracování.

Z muchovníku se dají připravovat lahodné marmelády, džemy a rosoly. Díky vysokému obsahu pektinu plody dobře želírují a není potřeba přidávat tolik cukru. Výborně chutnají i kompotované nebo sušené. Sušené plody muchovníku můžeme přidávat do müsli tyčinek, ovocných směsí nebo je konzumovat samotné jako zdravou svačinku.

Muchovník olšolistý se stává oblíbenou dřevinou i pro svůj okrasný vzhled. Na jaře nás potěší bohatou násadou bílých květů, v létě pak dekorativními plody a na podzim se listy zbarvují do nádherných odstínů oranžové a červené.

Pěstování muchovníku Lamarckova

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii), často nazývaný indiánská borůvka, je opadavý keř nebo menší strom dorůstající do výšky 4-8 metrů. Pochází ze Severní Ameriky, ale v Evropě se stal oblíbenou okrasnou dřevinou. Jeho krása vynikne zejména na jaře, kdy ho zdobí záplava bílých květů. Plody muchovníku jsou malé, tmavě modré malvice, které dozrávají v průběhu června a července. Chuťově připomínají borůvky s jemným nádechem mandlí.

Muchovník Lamarckův preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Půda by měla být propustná, mírně kyselá až neutrální. Rostlina je nenáročná na zálivku, ale v období sucha je vhodné ji zalévat. Muchovník je mrazuvzdorný a odolný vůči chorobám a škůdcům.

Výsadba muchovníku se provádí na jaře nebo na podzim. Rostlinu je vhodné umístit do jámy dvakrát větší než je kořenový bal. Po výsadbě je důležité muchovník důkladně zalít. Řez muchovníku se provádí po odkvětu, kdy se odstraňují staré, poškozené nebo křížící se větve.

Plody muchovníku jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Konzumují se čerstvé, ale dají se z nich připravovat i marmelády, džemy, kompoty nebo likéry. Muchovník Lamarckův je nejen krásnou, ale i užitečnou rostlinou, která by neměla chybět v žádné zahradě.

Množení muchovníku Lamarckova

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) se dá množit několika způsoby. Nejjednodušší je množení pomocí kořenových výmladků. Muchovníky často vytvářejí kolem sebe spoustu výmladků, které stačí opatrně oddělit od matečné rostliny a zasadit na nové místo. Nejlepší doba pro tuto operaci je podzim nebo časné jaro.

Další možností je množení pomocí řízků. Vybíráme mladé, zdravé výhony a z nich řežeme řízky dlouhé asi 10-15 cm. Řízky zbavíme spodních listů a zasadíme je do substrátu pro řízkování. Pro lepší zakořenění můžeme použít i stimulátor. Řízky udržujeme v teple a vlhku, dokud nezakoření.

Muchovník Lamarckův se dá množit i semeny, ale tento způsob je zdlouhavější a méně spolehlivý. Semena je potřeba nejdříve stratifikovat, tedy vystavit je chladu, aby se podpořila jejich klíčivost. Poté je vyséváme do substrátu a udržujeme v teple a vlhku. Mladé rostliny přepichujeme do květináčků a až zesílí, vysazujeme je na stanoviště.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob množení, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení. S trochou péče se vám podaří vypěstovat si krásné a zdravé muchovníky, které vám budou dělat radost svými květy i chutnými plody.

Choroby a škůdci muchovníku

Muchovník olšolistý (Amelanchier lamarckii) je obecně odolný druh rostliny, ale i tak ho můžou potrápit některé choroby a škůdci. Častým problémem bývá padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Proti padlí můžeme bojovat postřikem s obsahem síry. Další houbovou chorobou je strupovitost, která způsobuje hnědé skvrny na listech a plodech. Prevencí je vzdušné stanoviště a v případě napadení je nutné odstranit napadené části rostliny. Mezi škůdce, kteří muchovník napadají, patří mšice a svilušky. Mšice sají šťávy z mladých výhonků a listů, čímž způsobují jejich deformaci. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na spodní straně listů. Proti těmto škůdcům můžeme bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo draselného mýdla. V případě silného napadení je vhodné použít chemické insekticidy. Pravidelná kontrola rostlin a včasné zásahy proti chorobám a škůdcům jsou důležité pro zdravý růst a bohatou úrodu muchovníku olšolistého.

Zajímavosti o muchovníku Lamarckově

Muchovník Lamarckův, latinsky Amelanchier lamarckii, je opadavý keř nebo menší strom, který pochází ze Severní Ameriky. U nás se pěstuje jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. Dorůstá do výšky 4 až 8 metrů a vytváří širokou, rozložitou korunu. Listy muchovníku jsou oválné, na okraji jemně pilovité. Na jaře raší bronzově červené, v létě jsou svěže zelené a na podzim se zbarvují do nádherných odstínů oranžové, červené a žluté. V dubnu a květnu muchovník Lamarckův rozkvétá drobnými bílými květy uspořádanými v hroznech. Plody muchovníku jsou malé, kulaté malvice, které dozrávají v červnu a červenci. Mají tmavě fialovou až černou barvu a sladkou, šťavnatou dužninu. Chuťově připomínají borůvky. Plody muchovníku jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Můžeme je konzumovat čerstvé, sušené nebo z nich připravovat marmelády, džemy a šťávy. Muchovník Lamarckův je nenáročná dřevina, která dobře roste na slunném stanovišti i v polostínu. Preferuje propustné, mírně vlhké půdy. Je mrazuvzdorný a odolný vůči chorobám a škůdcům.

Publikováno: 07. 07. 2024

Kategorie: příroda