Fialky, které voní: Seznamte se s violkou vonnou

Violka Vonná

Fialka voňavá: jarní posel

Její něžná krása a omamná vůně jsou neklamným znamením, že jaro je konečně tady. Fialka voňavá (Viola odorata), drobná květinka s fialovými kvítky, rozzáří svými barvami lesy, louky i zahrady. Tato vytrvalá bylina kvete od března do května a její sladká vůně přitahuje včely a motýly.

Fialka není jen pastvou pro oči a nos, ale ukrývá v sobě i léčivou sílu. V lidovém léčitelství se používá k léčbě kašle, bronchitidy a nachlazení. Fialkový čaj pomáhá při nespavosti a uklidňuje nervy.

Pěstování fialek je snadné a zvládne ho i začátečník. Stačí jim stinné stanoviště a vlhká, humózní půda. Fialky se snadno množí dělením trsů a brzy vytvoří na zahradě krásný koberec květů.

Výskyt a vzhled fialky

Fialky patří mezi oblíbené jarní květiny a setkáme se s nimi prakticky v celé Evropě a Asii. Rostou jak v nížinách, tak i na horách, a to až do nadmořské výšky 2000 metrů. Nejčastěji na ně narazíme na loukách, okrajích lesů, v parcích a zahradách. Preferují vlhčí a stinná místa s kyselou půdou.

Vzhled fialek je velmi rozmanitý, existuje totiž více než 500 druhů. Nejznámější je fialka vonná s typickými fialovými květy srdčitého tvaru. Listy fialek jsou obvykle srdčité nebo okrouhlé a vyrůstají v přízemní růžici. Květy se objevují od března do května a šíří kolem sebe příjemnou sladkou vůni.

Vůně a symbolika fialky

Fialka, něžná květina s omamnou vůní, je symbolem mnoha významů napříč kulturami a dějinami. Její delikátní aroma, sladké a zároveň svěží, evokuje čistotu, nevinnost a skromnost. Ve starověkém Řecku byla fialka spojována s bohyní lásky Afrodité a symbolizovala věrnost a oddanost. Římané zase věřili, že fialky vyrůstají z prolité krve Atida, čímž se staly symbolem smutku a ztráty. V křesťanské tradici je fialka spojována s Pannou Marií a symbolizuje její pokoru a čistotu. Fialová barva květu je také symbolem pokání a duchovního rozjímání. Vůně fialky má uklidňující a relaxační účinky, proto se často používá v aromaterapii k potlačení stresu a úzkosti. Esenciální olej z fialky se přidává do parfémů, mýdel a dalších kosmetických produktů pro svou jemnou a příjemnou vůni.

Léčivé účinky fialky

Fialka vonná, něžná květinka s omamnou vůní, není jen pastvou pro oči a nos. Ukrývá v sobě i řadu léčivých vlastností, pro které ji naši předkové využívali po staletí. Obsahuje například saponiny, flavonoidy a slizy, látky s blahodárnými účinky na lidský organismus.

Fialka se tradičně používá k léčbě kašle a respiračních onemocnění. Její slizové látky zklidňují podrážděné sliznice dýchacích cest a usnadňují vykašlávání. Pomáhá i při zánětech ústní dutiny a krku.

Fialka má také močopudné účinky a podporuje detoxikaci organismu. Čaj z květů fialky se doporučuje při zánětech močových cest a ledvinových kamenech.

V neposlední řadě má fialka i uklidňující účinky. Čaj z květů pomáhá při nespavosti, nervozitě a bolestech hlavy.

Je důležité si uvědomit, že i když je fialka přírodní léčivka, její užívání by se mělo konzultovat s lékařem, obzvláště v těhotenství a při užívání léků.

Pěstování fialky v zahradě

Fialky, něžné krásky s pestrou paletou barev, nejsou jen ozdobou okenních parapetů, ale i skvělým doplňkem zahrad. Pěstování fialek venku se mírně liší od péče v interiéru. V prvé řadě je důležité vybrat vhodné stanoviště. Fialky preferují polostín s ranním sluncem a ochranou před prudkým poledním žárem. Půda by měla být kyprá, humózní a dobře propustná.

Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem. Fialky sázíme na jaře nebo na podzim do sponu 20-30 cm. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, zejména v horkých dnech. Půdu udržujeme mírně vlhkou, ale ne přemokřenou. Pro bohaté kvetení je vhodné fialky přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku.

Na zimu fialky chráníme před mrazem přikrytím chvojím nebo netkanou textilií. S trochou péče se vám fialky odmění záplavou květů a provoní vaši zahradu od jara do podzimu.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Pavel Matějka

Tagy: violka vonná | druh rostliny