Bostonský teriér: Malý pes s velkým srdcem

Bostonský Teriér

Bostonský teriér je uznávané plemeno psa, které se vyznačuje svým temperamentem a jedinečným vzhledem. Původně byli vyšlechtěni jako bojovníci, ale dnes jsou oblíbení společníci pro celou rodinu. Toto plemeno má krátkou srst a charakteristickou černobílou nebo hnědobílou barvu. Bostonský teriér patří mezi menší plemena, avšak svým energickým a hravým chováním dokáže překvapit i majitele větších psů. Pokud hledáte spolehlivého a loajálního parťáka na dlouhou dobu, bostonský teriér by mohl být tou správnou volbou pro vás.

Původ a historie bostonského teriéra

Bostonský teriér, také známý jako "americký gentleman", je plemeno psa původem z USA. Jeho kořeny sahají až do 19. století, kdy byl vyšlechtěn křížením anglického buldoka a bílého anglického teriéra. První jedinec tohoto plemene se narodil v roce 1865 v Bostonu a brzy si získal oblibu u bohatých rodin, kteří si tehdy rádi pořizovali psa jako společníka.

Postupně se bostonský teriér rozšířil i mezi ostatní vrstvy obyvatelstva a stal se populárním také díky svému temperamentu - je veselý, hravý a loajální ke svému majiteli. V roce 1891 byl oficiálně uznán americkou Kennel Clubem jako samostatné plemeno a od té doby se stává stále více oblíbeným po celém světě.

Dnes tvoří bostonský teriér velmi milou společnost mnoha lidem široko daleko. Důležité pro jeho zdraví je pravidelný pohyb a dobrá výchova – s tím správný majitel bez problémů poradit!

Vzhled a charakteristika plemene

Bostonský teriér je plemeno psa, které se vyznačuje svou malou velikostí a typickým zbarvením - černobílým nebo hnědobílým s bílými znaky. Je to temperamentní a hravé zvíře, které je plné života a energie. Bostonský teriér patří mezi společenská plemena, rád tráví čas s lidmi a potřebuje hodně pozornosti od svých majitelů. Má přátelskou a láskyplnou povahu, což ho činí ideálním společníkem nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro osamělé lidi hledajícího přítel na každodenní procházky. Svého majitele chrání i když není agresivní ani dominantní a dávají najevo svou oddanost prostřednictvím mazlení a hravosti.

Péče o bostonského teriéra

Bostonský teriér je populární a oblíbené plemeno psa. Tito malí psi jsou nejen kamarády pro celou rodinu, ale také jsou velice inteligentní a snadno se učí. Pokud máte zájem o péči o bostonského teriéra, měli byste si uvědomit, že potřebují dostatečný výcvik a fyzickou aktivitu.

Péče o srst bostonských teriérů není příliš náročná, ale vyžaduje pravidelné česání srsti za použití speciálního kartáče. Je důležité také kontrolovat jejich zuby a drápy, abyste zajistili správnou hygienu.

Stejně jako u všech plemen psů, bostonský teriér potřebuje zdravou stravu a dostatek vody. Mějte na paměti, že jsou to malí psi a nemají tedy stejný metabolismus jako větší plemena psů. Proto jim nedoporučujeme krmení ze stolu nebo nadměrné podávání pamlsků.

Poskytnutím kvalitní péče a lásky budete mít ve svém domově spokojeného a zdravého bostonského teriéra, který bude vaším oddaným společníkem po mnoho let.

Výcvik a socializace

Výcvik a socializace jsou pro bostonského teriéra klíčové prvky v jeho životě. Toto plemeno má sklon k dominantnímu chování, a proto je nutné již od raného věku pečlivě vést jeho výchovu a cvičit ho. Bostonský teriér je inteligentní, temperamentní a aktivní pes, který potřebuje dostatek pohybu, ale také zábavy. Dobrým začátkem pro jeho socializaci může být návštěva školy pro psy, kde se naučí komunikovat s ostatními psi a lidmi. Důležité je též zvyknout ho na různé podněty ve venkovním prostředí, aby si udržel přátelskou povahu i mimo domácí prostředí. S trpělivostí, pozitivním přístupem a vhodnými metodami výcviku se bostonský teriér stane skvělým společníkem jak pro jedince, tak i pro rodiny s dětmi.

Zdraví a genetické predispozice

Zdraví a genetické predispozice jsou velmi důležitými faktory, které by měli být brány v potaz při výběru plemene psa. Bostonský teriér se bohužel potýká s několika zdravotními komplikacemi, které jsou spojeny s jeho genetickou predispozicí. Jednou z nejčastějších problémů u bostonských teriérů je respirační syndrom, což může vést k obtížím s dýcháním a stresem pro psa. Dále jsou to oční onemocnění, jako například progresivní atrofie sítnice (PRA) nebo katarakty. Tyto geneticky podmíněné nemoci mohou vést k postupnému oslabování zraku a až ke slepotě. Proto je důležité, aby majitelé bostonských teriérů pravidelně navštěvovali veterináře a zajistili svému psu adekvátní péči a prevenci proti těmto onemocněním.

Bostonský teriér jako společník

Bostonský teriér je oblíbené plemeno psa, které se často chová jako společník pro rodiny i jednotlivce. Jeho temperamentní povaha a neuvěřitelná láska k lidem dělají z tohoto psa ideálního společníka pro každodenní život. Bostonský teriér je velmi aktivní pes, jenž vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu, ale dokáže se přizpůsobit i méně pohybovým majitelům. Je velmi inteligentní a snadno se učí novým trikům a cvikům, což umožňuje majitelům trávit s ním hodiny tréninku a hraní. Kromě toho má bostonský teriér charakteristický vzhled s tělesnou stavbou krátkého chvostu a kulatých očí, díky čemuž si zamilujete jeho roztomilou tvářičku na první pohled. Celkově lze říci, že bostonský teriér je ideálním společníkem pro ty, kteří hledají verného a láskyplného psa s aktivním životním stylem.

Význam bostonského teriéra ve světě psích sportů

Bostonský teriér patří mezi nejvíce využívaná plemena psů v psích sportech. Díky své inteligenci, rychlosti a obratnosti je ideálním společníkem pro agilitu, flyball či obedience. Tyto disciplíny jsou velmi náročné jak na psa, tak i na jeho majitele, ale bostonský teriér je schopen se úspěšně zapojit do závodů a dokonce vyhrát. Další oblastí, kde bostonský teriér exceluje, je sledování stop – tuto disciplínu si velmi oblíbili lovci a další psiportovní nadšenci po celém světě. Navíc díky svému temperamentu se bostonský teriér stává skvělým terapeutickým psem vhodným pro práci s handicapovanými lidmi nebo jako doprovod osobám trpícím duševní poruchou. Bostonské teriéry lze najít na mnoha prestižních psích soutěžích po celém světě a jejich vynikající výsledky potvrzují jejich vynikající genetickou podstatu pro psí sporty.

Závěrem lze říci, že bostonský teriér je skvělý společník pro rodiny i jednotlivce, kteří hledají aktivního a přítulného psa. Toto plemeno se vyznačuje nejen svojí inteligencí a temperamentem, ale také svou oddaností a loajalitou ke svému majiteli. Je důležité si uvědomit, že jako každé zvíře, i bostonský teriér potřebuje správnou péči a výchovu. Pokud jste ochotni mu věnovat dostatek lásky a pozornosti, může se stát vaším nejlepším přítelem na celý život.

Zdroje

Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších plemen psů je bostonský teriér. Tento pes často přitahuje svou roztomilou tvářičkou a živou povahou. Kromě toho, že je vynikajícím společníkem, byl také velmi užitečný jako lovec škodlivých hlodavců v minulosti. Pokud hledáte vhodného psa pro vaši rodinu, bostonský teriér může být skvělou volbou díky svému temperamentu a lehkému pečování o jeho krátkou srst. Pamatujte však na to, že každé plemeno má své specifické zdroje potřebné k nabídnutí správné péče a výchovy, takže se ujistěte, že jste připraveni na investici času i financí do vašeho nového společníka.

Publikováno: 19. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Petr Vandrbálek

Tagy: bostonský teriér | plemeno psa