Argentinská doga: Majestátní plemeno psa s neodolatelným šarmem

Argentinská Doga

Argentinská doga je impozantní a majestátní plemeno psa, které pochází z Jižní Ameriky. Jejich obrovská tělesná stavba a síla přináší velký respekt mezi ostatní plemena psů. Jsou věrnými a ochranitelskými společníky, kteří jsou loajální své rodině a brání ji s neohrožeností. Protože se jedná o velké psy, potřebují dostatek prostoru pro pohyb a aktivitu. Pokud hledáte do rodiny člena s mimořádnou charakteristikami, argentinská doga by mohla být tou správnou volbou.

Historie argentinské dogy

Historie argentinské dogy se začíná psát v první polovině 20. století v Argentině. Toto plemeno bylo vyšlechtěno ze čtyř různých psů - kordoby, mastina espanola, buldoga a pointeru. Tyto psy byly zkříženy tak, aby se získaly vlastnosti silného a udatného psa vhodného pro lovení divokých zvířat i pro ochranu majetku.

Argentinská doga od počátku byla velmi oblíbená mezi lovci, kteří ji využívali především v boji proti pumám a divokým prasatům. Dnes je tato krásná a mohutná rasa velmi populární nejen jako pracovní pes, ale také jako společenský pes díky svým dobrým charakterovým vlastnostem.

Vzhled a charakteristika argentinské dogy

Argentinská doga je velké a silné plemeno psa, pocházející z Argentiny. Její vzhled je imponující - má krátkou, hustou srst, masivní hlavu s velkými ušima a robustní tělo se širokým hrudníkem. Tento pes může dosáhnout výšky až 70 cm v kohoutku a váhy přes 40 kg.

Charakteristické pro argentinskou dogu je také její silná motivace ke kořisti a ochraně svého teritoria. Přestože jsou tyto psy velmi přátelské ke svým majitelům a rodinám, což z nich činí skvělé doprovodné psy, musí být pečlivě trénovány na socializaci s ostatními lidmi i zvířaty.

Vzhledem ke svým silným instinktům by měli být tito psi vhodní pouze pro zkušené majitele, kteří jsou schopni se jim plně věnovat a poskytovat jim dostatek fyzické aktivity. Pokud jsou správně socializováni od raného věku a pečlivě vedeni, stávají se tito psi skvělými společníky pro aktivní lidi, kteří hledají loajálního a chránícího psa.

Výchova a trénink argentinské dogy

Výchova a trénink argentinské dogy je velice důležitý aspekt pro majitele tohoto impozantního plemene. Argentinská doga má silnou vůli a nezávislý charakter, proto je klíčové ji od útlého věku důkladně sociabilizovat s lidmi i zvířaty. Je také nutné využít pozitivní motivaci při tréninku a nepoužívat násilí či fyzické tresty, což může vést k agresivnímu chování.

Argentinská doga potřebuje pravidelný pohyb a dostatek fyzické aktivity, aby udržela svou kondici a neztratila svou energii. Proto jsou sporty jako agility, obedience či canicross pro ni vhodnou volbou. Je také důležité věnovat se tréninku poslušnosti a reakcí na rozkazy majitele.

Výchova argentinské dogy vyžaduje trpělivost, konzistenci a dostatek času investovaného do správného tréninku. Avšak s kvalitním vedením se tento pes stane spolehlivým společníkem s vynikajícími ochrannými instinkty.

Péče o argentinskou dogu

Péče o argentinskou dogu je velmi důležitá a vyžaduje mnoho pozornosti. Je to velké a silné plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a cvičení. Proto by měli majitelé zajistit pravidelné procházky a aktivity, aby pes neztratil fyzickou formu. Důležité je také zabezpečit pejskovi vhodný prostor k odpočinku - ideální jsou prostorné pelíšky či přepravky.

Argentinská doga má krátkou srst, což znamená, že není nutné ji často kartáčovat. Nicméně, je třeba dbát na správnou hygienu uší a drápků. Majitelé by měli pravidelně kontrolovat jejich stav a zkracovat drápky dle potřeby. Uši by měly být čištěny jemným roztokem určeným pro psy.

Vzhledem k tomu, že argentinská doga má vrozenou ochranitelskou náturu, je dobré ji od raného věku socializovat s ostatními lidmi i psy. Majitel by měl trénovat psa na poslušnost a naučit ho zvládat různé situace.

Zdravotní péče je také klíčová - argentinská doga patří mezi plemena náchylná k určitým genetickým onemocněním, jako je displazie kyčelního kloubu. Redová návštěva veterináře je nutností.

Celkově lze říci, že péče o argentinskou dogu není jednoduchá záležitost, ale výsledkem bude spokojený a zdravý pes, který dokáže být skvělým společníkem pro celou rodinu.

Zdravotní problémy u argentinské dogy

Zdravotní problémy u argentinské dogy jsou obecně stejné jako u jiných velkých plemen psů. Jednou z nejčastějších nemocí je dysplazie kyčelního kloubu, která může být způsobena genetickými faktory a nadměrným růstem v mládí. Další často se vyskytující problém je porucha štítné žlázy, která může vést k nadváze a celkovému zhoršení zdravotního stavu psa. Důležité je také kontrolovat jejich stravu a prevenci před obezitou, což může vést k dalším komplikacím srdce, plic nebo kloubů. Je tedy nutné pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat zdravotní stav argentinské dogy jako u každého psa.

Výhody a nevýhody chovu argentinské dogy

Argentinská doga je plemeno psa, které se stává stále populárnější volbou mezi majiteli psů. Toto plemeno je známé pro svou velikost a schopnosti jako hlídač. Existují však některé výhody i nevýhody spojené s chovem argentinské dogy.

Mezi největší výhody patří silný instinkt hlídání domova a rodiny. Argentinská doga je také velmi loajální a oddaná svému majiteli, což z ní dělá skvělého společníka pro aktivní rodinu. Jejich krásné bílé srsti pak přidávají na estetickém dojmu.

Nicméně, existují také některé nevýhody, které by mohly mít vliv na rozhodnutí o vlastnictví tohoto plemene. Jednou z nich je nutnost pravidelného cvičení, protože tato pes potřebuje dostatek fyzické aktivity k udržení své kondice a zdraví. Další faktor může být jejich silný lovecký instinkt, což může vést k problémům s jinými domácími zvířaty.

Celkově lze říci, že argentinská doga může být fantastickou volbou pro rodinu, ale je důležité mít na paměti její potřeby a vlastnosti, aby byla vhodná pro dané prostředí a životní styl majitelů.

Argentinská doga jako rodinný pes

Argentinská doga je impozantní a silný pes, ovšem přesto se může stát skvělým rodinným psem. Tento pes má velmi silné pouto s lidmi ve své rodině a může být velmi oddaný. Navíc se jedná o inteligentní psí plemeno, které se velmi snadno učí novým věcem a je ochotné plnit pokyny svého pána. Pokud chcete mít doma velkého, ale přesto milujícího psa, argentinská doga může být tou správnou volbou pro vaši rodinu.

Argentinská doga ve sportu a pracovních povoláních

Argentinská doga, také známá jako Dogo Argentino, patří mezi plemena psů s velmi silným instinktem loveckého a pracovního psa. Díky svému fyzickému vzhledu a povaze se stala oblíbenou nejenom mezi loveckými kmeny v Jižní Americe, ale také ve sportu a pracovních povoláních po celém světě.

V oblasti sportu je argentinská doga často používána jako válečný pes při bitevních scénách a také jako pes bojovník v ringu. V zápasech musí být tito psi dobře trénovaní a školeni, aby byli schopni překonat svůj agresivní instinkt a poslechnout přesně svého pána. Kromě bojových sportů se argentinská doga umisťuje i v lyžařských závodech s koňmi, ve kterých běhají vedle jezdců.

V pracovních povoláních se argentinská doga hodí např. pro policii (k vyhledání drog nebo lidí), hasiče (vyprošťování lidí ze sutin) nebo jako společenský pes pro invalidy. Své úkoly plní efektivně díky svojí intelektuální způsobilosti, manévrovacím schopnostem a výdrži.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi dominantní plemeno se silnou osobností, je pro majitele nutné si uvědomit, že psa musí být dobře školen a mít pevného pána. Argentinská doga nezapomene na svůj lovecký instinkt a pokud je podnícena, může být velmi nebezpečná. Sadebnost tohoto plemena si vyžaduje odpovědné chování majitele při tréninku i péči o něj.

Závěrem lze konstatovat, že argentinská doga je plemeno psa s mnoha kvalitami. Mimo svou impozantní velikost a sílu jsou tito psi také loajální, hraví a inteligentní. Je důležité si uvědomit, že vzhledem ke své povaze vyžadují společenský život a pravidelný pohyb. Pokud tedy máte dostatek místa a času pro poskytnutí této péče, může být argentinská doga skvělým společníkem pro celou rodinu.

Publikováno: 15. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Petr Vandrbálek

Tagy: argentinská doga | plemeno psa