Africká kopřiva: Květina plná barev, ale pozor!

Africká Kopřiva

Původ a rozšíření

Africká kopřiva, jak už její jméno napovídá, má své kořeny v teplých oblastech Afriky. Konkrétně pochází z tropických oblastí východní Afriky, Tanzanie a Keni. V těchto oblastech roste planě a je běžnou součástí tamní flóry. Díky své nenáročnosti a atraktivnímu vzhledu se africká kopřiva brzy rozšířila i do dalších částí světa.

Dnes se s ní můžeme setkat v mnoha tropických a subtropických oblastech po celém světě, kde se pěstuje jako okrasná rostlina. Oblíbená je zejména pro své barevné listy a nenáročnost na pěstování. Africká kopřiva se stala oblíbenou pokojovou rostlinou i v našich zeměpisných šířkách, kde si ji můžeme užívat po celý rok.

Popis rostliny

Africká kopřiva, známá také pod latinským názvem Coleus blumei, ve skutečnosti s naší kopřivou není vůbec příbuzná. Původem pochází z tropických oblastí Afriky a Asie, kde se pěstuje jako trvalka. U nás se s ní nejčastěji setkáme jako s letničkou zdobící truhlíky, závěsné koše a zahrady.

Tato rostlina si získala oblibu pro své nádherně barevné listy. Ty mohou mít nejrůznější tvary a odstíny, od zelené přes žlutou, oranžovou, červenou až po hnědou a fialovou. Často se na nich objevují i zajímavé vzory a kombinace barev. Listy jsou vstřícné, vejčité až srdčité, s pilovitým okrajem.

Africká kopřiva dorůstá do výšky 20 až 80 cm, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Kvete drobnými, nenápadnými kvítky modré, fialové nebo bílé barvy, které vyrůstají v klasech. Květy však nejsou tak atraktivní jako listy a pěstitelé je často odstraňují, aby rostlina zbytečně nevynakládala energii na tvorbu semen.

Pěstování a péče

Africká kopřiva, známá také pod latinským názvem Coleus, je oblíbenou rostlinou pro pěstování v bytech i na zahradách. Její pestrobarevné listy rozzáří každý interiér i exteriér. Pěstování africké kopřivy není náročné a zvládnou ho i začátečníci. Rostlina má ráda světlé stanoviště, ale bez přímého slunce, které by mohlo spálit její listy. Ideální je umístění na východním nebo západním okně. Pokud pěstujete africkou kopřivu venku, najděte jí místo v polostínu. Teplota by se měla pohybovat mezi 18 a 25 stupni Celsia. Během vegetačního období, od jara do podzimu, zaléváme africkou kopřivu pravidelně, aby byl substrát stále mírně vlhký. V zimě zálivku omezíme. Rostlina má ráda vlhčí vzduch, proto ji pravidelně rosíme, nebo umístíme na misku s kamínky a vodou. Hnojíme jednou za 14 dní hnojivem na rostliny ozdobné listem. Africká kopřiva se snadno množí řízkováním. Řízky odebíráme na jaře nebo v létě z vrcholových výhonků. Řízek by měl být dlouhý asi 10 cm. Odstraníme spodní listy a řízek zapíchneme do substrátu pro pokojové rostliny. Pravidelně zaléváme a udržujeme substrát mírně vlhký. Řízky zakoření zkořenění z obvykle během několika týdnů. Africká kopřiva je nenáročná rostlina, která vám při správné péči bude dělat radost svými krásnými listy po mnoho let.

Využití a léčivé účinky

Africká kopřiva, známá také pod svým latinským názvem Coleus blumei, je oblíbená pokojová i zahradní rostlina pěstovaná pro své pestrobarevné listy. Méně známé jsou pak její léčivé účinky, které se využívají zejména v tradiční africké a asijské medicíně.

Mezi hlavní účinné látky obsažené v africké kopřivě patří diterpeny, flavonoidy a kyselina rozmarýnová. Tyto látky jí přisuzují antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální účinky.

V tradiční medicíně se africká kopřiva používá k léčbě široké škály neduhů. Odvar z listů se podává při horečce, bolestech hlavy, zažívacích potížích a menstruačních bolestech. Zevně se kašovitý obklad z listů používá k ošetření ran, popálenin, kožních infekcí a bodnutí hmyzem.

Přestože je africká kopřiva obecně považována za bezpečnou rostlinu, je důležité dbát na její správné dávkování. Nadměrná konzumace může vést k zažívacím potížím, jako jsou nevolnost a průjem. Těhotné a kojící ženy by se měly konzumaci africké kopřivy vyhnout.

Vzhledem k omezenému počtu vědeckých studií zaměřených na léčivé účinky africké kopřivy je vždy vhodné se před jejím užitím poradit s lékařem, zejména pokud užíváte léky na předpis.

Toxicita a bezpečnost

Africká kopřiva, známá také pod latinským názvem Coleus blumei, je oblíbená pokojová rostlina pro své pestré listy. Obecně je tato rostlina považována za bezpečnou pro lidi a domácí zvířata. Nicméně, je důležité si uvědomit, že africká kopřiva obsahuje látky, které mohou u citlivých jedinců vyvolat mírné podráždění kůže při dotyku.

Pro jistotu je vhodné používat rukavice při manipulaci s rostlinou, zvláště při přesazování nebo stříhání. Po kontaktu s rostlinou si důkladně omyjte ruce mýdlem a vodou.

I když plody africké kopřivy mohou vypadat lákavě, je důležité si uvědomit, že nejsou jedlé. Požití jakékoli části rostliny může způsobit zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení nebo průjem.

V případě požití jakékoli části rostliny, zvláště dětmi nebo domácími mazlíčky, je důležité okamžitě kontaktovat lékaře nebo veterináře.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Udržujte africkou kopřivu mimo dosah dětí a domácích zvířat a dbejte na důkladnou hygienu rukou po kontaktu s rostlinou.

Zajímavosti o africké kopřivě

Africká kopřiva, známá také jako koleus, ve skutečnosti s kopřivou, kterou známe z našich luhů a hájů, vůbec není příbuzná. Zatímco naše kopřiva je známá svými žahavými vlastnostmi, africká kopřiva je naprosto neškodná a její listy můžete bez obav chytat do rukou. Pochází z tropických oblastí Afriky a Asie a pěstuje se pro své nádherně barevné listy, které hýří všemi odstíny zelené, žluté, oranžové, červené až fialové. Africká kopřiva je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Vyhovuje jí světlé stanoviště bez přímého slunce a pravidelná zálivka. Nesnáší přemokření, proto je důležité nechat zeminu mezi zálivkami mírně proschnout. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné africkou kopřivu přihrajovat hnojivem pro listové rostliny. Africká kopřiva je skvělou volbou pro začátečníky, ale potěší i zkušenější pěstitele. Díky své nenáročnosti a barevnosti listů se stává stále oblíbenější pokojovou rostlinou.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Petr Vandrbálek

Tagy: africká kopřiva | rostlina